YÖREX’TE AKŞEHİR VE NASREDDİN HOCA RÜZGARI

Antalya Ticaret Borsası ev sahipliğinde bu yıl onuncusu düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük yerli malı tanıtım organizasyonu olan Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX) Akşehir ve Nasreddin Hoca damgasını vurdu


YÖREX’TE AKŞEHİR VE NASREDDİN HOCA RÜZGARI

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde “Sizin oraların nesi meşhur?” sloganıyla Antalya Expo Center Fuar alanında bu yıl Onuncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX); Akşehir Belediyesi, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Akşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akşehir Halk Eğitim Merkezi ile Akşehir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (AKSEV) katılarak ortak bir stant açtı.Açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin, ve  çok sayıda davetlinin katıldığı fuarda en çok ilgiyi temsili Nasreddin Hoca’nında bulunduğu Akşehir stantı çekti.TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Akşehir standını gezerek Nasreddin Hoca’nın kavuğunu ve cübbesini giyerek temsili Nasreddin Hoca ile birlikte objektiflere poz verdi. Fuar alanındaki ‘Dünyanın Ortası Burasıdır’ yazılı platforma da basan Hisarcıkoğlu ve beraberindekiler, Akşehir standını çok beğendiklerini ifade ettiler.
NASREDDİN HOCA'YLA 
FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK 
İÇİN YARIŞA GİRDİLER 
 Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Akşehir standında temsili Nasreddin Hoca ile fotoğraf çektirebilmek için adeta bir yarış yaşanırken, Akşehir’in yöresel ürünleri, tarihi ve doğal güzellikleri de ziyaretçilere tanıtıldı. Ziyaretçiler ayrıca Nasreddin Hoca’nın Kavuğu ve cübbesini de giyerek fotoğraf çektirme imkanı buldular.
Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, YÖREX Fuarı’nın Akşehir ve Nasreddin Hoca’nın tanıtımına büyük katkı sağladığının altını çizerek “Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Merkezimiz, AKSEV Vakfımızla ortak açtığımız bir stantla; YÖREX Fuarı'na katıldık. Akşehir'imizin tarihi ve turistik güzelliklerini, kültürünü, Nasreddin Hoca'mızı, kiraz lokumumuzu, helvamızı, Sıra Yarenleri kültürümüzü bu fuarda ziyaretçilere tanıttık. Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği standımızın Akşehir’in ve Nasreddin Hoca’mızın tanıtımına büyük fayda sağladığına inanıyorum” dedi.
YÖREX Fuarı’nda Akşehir Belediyesi Sıra Yarenleri’nin yaptığı gösterilerde ziyaretçiler tarafından kahkaha ve beğeniyle izlendi.
"81 İLİ KAPSIYOR"
Açılışta konuşan ev sahibi ATB Başkanı Ali Çandır ise Göbeklitepe’den bugüne 12 bin yıllık medeniyetler birikiminin bir yansıması olan yöresel ürünlere sahip çıkma, hakkını ve hukukunu koruma gerçek değerini buldurma, ulusal ve uluslararası piyasalarda ticaretini artırma gibi amaçlarla yöresel ürünler projesini ve YÖREX Fuarı’nı ürettiklerinin altını çizdi.
YÖREX’in 81 ilin tamamını kapsadığını ve o ürünleri insanların tatmasını ve hissetmesini sağladıklarını kaydeden Çandır,
“ Çalışmalarımız bize gösterdi ki bu topraklara özgü 3 bine yakın yöresel ürünümüz bulunmaktadır. Yine gördük ki bu ürünlerimizin büyük bölümü, kıyada köşede kalmış, öz tüketimle sınırlanmış, ticari değeri azalmış ve yok olmaya yüz tutmuştu. Çünkü insanlarımız bir taraftan hızlı tüketime ve kitle ürünlerine meylederken diğer taraftan da yöresinden büyük kentlere göç halindeydi”dedi.
HABER MERKEZİ