AKŞEHİR LİSESİ ESKİ ADIYLA ESKİ YERİNDE

2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında Seyyit Mahmut Hayrani Anadolu Lisesi adını alarak 24 Ağustos Ortaokulu binasında eğitim vermeye başlayan, Akşehir’in köklü geçmişe sahip okulu Akşehir Lisesi, tekrar önceki binasına alınıyor.


AKŞEHİR LİSESİ ESKİ ADIYLA ESKİ YERİNDE

Konuyla ilgili Akşehir Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada; " Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012/2013 Eğitim Öğretim yılında uygulanan 4+4+4 eğitim sistemi ile ilçe merkezinde bulunan ve önceki ismi Akşehir Lisesi olan okulumuzun hem yeri değiştirilmiş hem de ismi Seyit Mahmut Hayrani Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir. Seyit Mahmut Hayrani Anadolu Lisesi olarak yeri de değiştirilen okulumuz yerine 24 Ağustos Ortaokulu taşınmıştır.
Ortaokul kayıt bölgelerinde yapılan güncellemeler ve yeni yapılan fiziksel değişiklikler neticesinde oluşan durum sonucunda 24 Ağustos Ortaokulu ile Seyit Mahmut Hayrani Anadolu Lisesi’nin bina değişikliği iş ve işlemleri başlatılarak her iki okulumuzun bina değişiklik iş ve işlemleri tamamlanmıştır.Okulumuzun mezunlarından ve öğrencilerimizden gelen talepler ve istekler doğrultusunda Akşehir Lisesi isminin verilmesi iş ve işlemleri başlatılmış, Milli Eğitim Bakanlığına teklifte bulunulmuş,ilçemizde eğitime, okullarımıza her zaman katkı ve destek veren Milletvekilimiz Sayın Orhan ERDEM’ in katkı ve destekleri neticesinde okulumuzun ismi Akşehir Lisesi olarak değiştirilmiş olup, Akşehir Lisesi eski binasına eski ismi ile taşınmıştır.
Okulumuz uzun yıllar Akşehir eğitimine katkı vermiş ve hem Türkiye’de hem de Akşehir’de birçok öğrencinin yetişmesine katkı sağlamıştır. Okullarımızda yapılan güçlendirme ve bakım onarım çalışmaları kapsamında okulumuzun fiziki yapısında yapılan iyileştirmeler ve yapılan çalışmalar ile daha da güzelleşmiştir.
Okulumuzun önceki ismi olan Seyyit Mahmut Hayrani Anadolu Lisesi ismi Akşehir Kız Anadolu Lisesi’ne verilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına teklifte bulunulmuş ve Bakanlık onayından sonra Seyyit Mahmut Hayrani ismi Akşehir Kız Anadolu Lisesine verilerek Seyyit Mahmut Hayrani Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olacaktır.Okulumuzun isminin değiştirilmesi konusunda katkı ve destek veren başta Milletvekilimiz Sayın Orhan ERDEM, Akşehir Kaymakamı Sayın Ahmet  Sait KURNAZ, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih AKKAYA ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali BÜYÜK’e öğrencilerimiz, mezunlarımız adına çok teşekkür ederiz." ifadelerine yer verildi. 
HABER / MEHMET İNCE