KONYA OVASI'NDA AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ, 260 BİN TONA ÇIKTI

KONYA Ovası'nda, 2012 yılında kurulan ham yağ fabrikasıyla bölgenin 40 bin ton olan ayçiçeği üretimi, 260 bin tona kadar çıktı. Çiftçi için başta ayçiçeği olmak üzere mısır, şeker pancarı gibi 16 farklı tohum da üretilen tesisin yaklaşık 350 milyon liralık ekonomik faaliyeti, bölge ekonomisine canlılık getirdi.


KONYA OVASI'NDA AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ, 260 BİN TONA ÇIKTI

Çiftçi kuruluşu olan Konya Şeker'in ortaklarından Beta Ziraat şirketi, tohumculuğun yanı sıra bünyesindeki ham yağ fabrikası ile de bölgedeki ayçiçeği üretimin artmasına katkı sağladı. Bölge çiftçilerini ayçiçeği ekimine teşvik eden fabrikanın, günlük 500 ton çekirdek işleme kapasitesine sahip olduğu belirtildi. Yılda ortalama 150 bin ton ayçiçeği yağı üretilen tesiste, aynı zamanda yıllık 90 bin ton soya ve kanola yağı da üretiliyor. Uluslararası pazarda da önemli rolü olan fabrikada 16 farklı tohum üretimi yapılıyor.
YILDA 150 BİN TON AYÇİÇEĞİ YAĞI ÜRETİMİ
Fabrikanın bölge çiftçisine ilham kaynağı olduğunu belirten Beta Ziraat Yağ Fabrikası Direktörü Niyazi Arslantaş, "2012 yılında üretime geçen bir tesis, günlük 500 ton çekirdek işleme kapasitesine sahiptir. Yıllık 150 bin ton ayçiçeği yağı yine ayın tesiste 90 bin ton soya ve kanola yağı işleme kapasitesine sahip bir tesis. Çiftçilerden 90 ile 150 bin ton arasında ayçiçeği alımı gerçekleştiriyoruz. Burada üretmiş olduğumuz ham yağın bir kısmını kendimiz kullanıyoruz. Aynı zamanda Türkiye'de faaliyet gösteren fabrikalara da ham madde ihtiyaçlarını karşılıyoruz" diye konuştu.Yağ Fabrikası Tohum Direktörü Gökhan Altay da "Şu an için 16 farklı bitki türünde hem Türkiye hem de uluslararası pazarda tohum satışı gerçekleştiriyoruz. Şirketimizin bel kemiğini şeker pancarı tohumu oluşturuyor. Türkiye'nin yüzde 40 şeker pancarı pazarını elinde tutuyor. Biz bu pazara ürün sunan önemli bir oyuncuyuz. Yıllık 250 bin ünite şeker pancarı tohumu üretimine sahibiz. Bunun yanında da özellikle yeni bitkilere tane baklagil tohumlarına da soğan ve mısır bitki gruplarında da önemli teknik altyapıya sahibiz" dedi.
EN FAZLA YAĞLIK 
AYÇİÇEK ÜRETEN İL KONYA
En önemli görevlerinin piyasada regüle görevi yaparak üreticiye daha çok kazandırmak olduğunu ifade eden Arslantaş, “Altınekin Hamyağ Tesisleri yapılmadan önce Konya bölgesinde 35-40 Bin Ton seviyesinde olan Ayçiçek üretimi, tesislerin üretime geçmesiyle 210 bin ton olmuştur. Bu üretim ile Türkiye’nin en fazla yağlık Ayçiçek üretimi yapan ili Konya olmuştur. 2013 ve 2014 yıllarındaki 260 bin ton seviyeleri ile Konya bu yıllarda en fazla Yağlık Ayçiçek üretimi yapan il konumuna yükselmiş ve son yıllarda da yaklaşık 350 Bin ton üretim ile Tekirdağ’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye’nin yaklaşık 1 milyon ton olan hamyağ ihtiyacının yüzde 10’u karşılayan fabrikamız bitkisel yağ ithalatının azaltılmasına katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.
“ÜRETİCİLERİMİZ DAHA GÜVENLE ÜRETİP SATABİLECEĞİ BİR YATIRIMA KAVUŞMUŞTUR”
Altınekin Ham Yağ Tesislerinin hamyağ açığından dolayı dışarıya ödenen dövizin kendi ülkemizde kalmasını sağlamak için kurulduğunu da ifade eden Niyazi Arslantaş sözlerine şu şekilde devam etti; “Ülkemizin yağlık bitkiler ve hamyağ ithalatına ilişkin ortaya çıkan cari açığın önlenmesi ve hamyağ açığından dolayı dışarıya ödediğimiz dövizin kendi ülkemizde kalmasını sağlamak ve bu kaynağı kendi üreticilerimizin lehine döndürmek amacıyla kurulan Altınekin Hamyağ Tesisleri’nin ülkemize ve bölgemize de küçümsenmeyecek katkıları vardır. Bölge de üreticilerin yüksek miktarda ekimini yaptığı pancar, buğday ve hububat üretimlerine ayçiçeği ürünü de eklenmiş olup üreticiye münavebe sistemi ile toprağını yenileme fırsatı doğmuştur. Üreticinin, Ayçiçeğinin ekim, büyüme ve hasat sürecinde diğer birçok ürüne kıyasla daha az suya ihtiyaç duyarak yetişmesi nedeniyle, daha az maliyetle alternatif ürün elde etmesine ve bölgenin coğrafi niteliklerine uygun, daha az su tüketen bir ürüne kavuşmasına neden olmuştur. Bu yatırımla; güvenli satış kanalı endişesi yaşayan üreticilerimizin bu endişesi giderilmiş, yağlık tohumlar alternatif bir ürün olarak üreticimizin münavebeli olarak ekeceği bir ürün haline gelmiş ve ekonomik anlamda kalkınma getirmiştir. Konya ve diğer bölge illerindeki üreticilerimiz daha güvenle üretip satabileceği bir yatırıma kavuşmuştur. Yağlık tohum üretimi artmış, Ayçiçek ve kanola tohumu üreticilerin münavebe sistemine dâhil olmuştur. Yağlık tohumlardan üreticinin gelirinin artması ile tarıma olan ilgi artmıştır.”
“ÇİFTÇİLER OLARAK TORKU’YA TEŞEKKÜR 
EDİYORUZ”
Hem çiftçi olan hem de Altınekin Merkez Motorlu Araçlar Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi Başkanı İhsan Ünal, “Altınekin’e yapılan yatırımlar için Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah bu tür yatırımların devamı da gelir. Konya Şeker’in verdiği katkılar nakliye sektöründe bile kendini belli ediyor. Her yıl yüzde 100’lere varan büyümeler görüyoruz” dedi. Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu ise katkılarından dolayı Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkür etti.
HABER MERKEZİ