PELEMİR OTU TOHUM EKİMİ YAPILDI

Akşehir ATM Şefliğince, Ilgın-Gedikören Mera Islahı Projesi kapsamında Pelemir Otu tohumu ekimi yapıldı.


PELEMİR OTU TOHUM EKİMİ YAPILDI

Konya OİM Akşehir ATM Şefliğince, Ilgın-Gedikören Mera Islahı Projesi kapsamında Pelemir Otu tohumu ekimi yapıldı. İlk kez denenen Pelemir Otu, haziran yağışları sonrasında çimlenmeye başladı. 
PELEMİR NEDİR? 
Pelemir, buğday tarlalarında yabani olarak yetişen doğal bir bitki türüdür. Son yıllarda yapılan çalışmalarla içerdiği yağ nedeniyle yağlık bitki olarak öne çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar bitkinin tohumlarında sabit yağ oranın % 21- 26, protein oranın ise % 14-20 arasında değiştiğini ortaya koymuştur.
İklim ve toprak isteği bakımından fazla seçici olmayan pelemir bitkisi soğuğa oldukça dayanıklı tek yıllık bir bitkidir. Toprak derinliği fazla olmayan eğimli ve erozyona maruz marjinal alanlarda tarımı yapılabilecek önemli bir yağlı tohum bitkisi olmaya adaydır.
Pelemir yağında bulunan epoksi asit bu yağın bu haliyle yemeklik olarak kullanılmaması gerektiğini göstermektedir. Pelemir yağı içerdiği %19-20 oranındaki miristik asit nedeniyle sabun sanayi için oldukça elverişlidir Diğer taraftan içerdiği epoksi asit nedeniyle deri ve tekstil sanayinde kullanılması uygundur.
Ayrıca pelemir tohumlarından elde edilen un ve yağ, düşük düzeylerde (%0.5-3.0) buğday ununa karıştırılarak zayıf unların kuvvetlendirilmesinde geleneksel olarak kullanılmakta ekmeğin bayatlaması geciktirme ve hamurun daha iyi kabarmasında kendisinden faydalanılmaktadır. Fakat pelemir ununun belli bir düzeyden sonra ekmeğe acılık verdiği gözlenmektedir.
Pelemir otunun özellikle küçükbaş hayvancılıkta et ve süt verimini artırdığı biliniyor.HABER / MEHMET İNCE