KONYA DEV BİR SPOR TESİSİNE DAHA KAVUŞTU

Konya’da düzenlenecek 5. İslami Dayanışma Oyunları kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın şehre kazandırdığı olimpik yüzme havuzunun açılışı gerçekleştirildi.


KONYA DEV BİR SPOR TESİSİNE DAHA KAVUŞTU

Açılış programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İslam dünyasının en kapsamlı ve en büyük organizasyonu olan 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın, 9-18 Ağustos tarihleri arasında Konya’da düzenlenecek olmasının kendileri için büyük bir heyecan kaynağı olduğuna vurgu yaparak, “Şehrimizi İslami Dayanışma Oyunlarına hazır hale getirmek için Gençlik ve Spor Bakanlığımızla birlikte takdire şayan çalışmalara imza attık. Atletizm Pisti, Olimpik Yüzme Havuzu ve yine önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız Türkiye’nin ilk olimpik veledromu gibi birçok tesisi bu süreçte Konya’mıza kazandırdık. 5. İslami Dayanışma Oyunlarına bugünden itibaren 19 gün gibi kısa bir zaman kaldı. İnşallah 55 kardeş ülkeden; 4.200 sporcuyu, 1.700 kişilik teknik ekibi ve binlerce seyirciyi, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin şehri Konya’ya yakışır bir hoşgörüyle misafir edeceğiz.” diye konuştu.
“OLİMPİYATLAR KONYA’MIZIN DÜNYA ÇAPINDA DAHA ÇOK TANINMASINI SAĞLAYACAK”
İslami Dayanışma Oyunları’nın İslam ülkeleri arasındaki iş birliğine, dayanışmaya, birlik ve beraberliğin güçlenmesine önemli bir katkı sunacağına değinen Başkan Altay, “Olimpiyatlar aynı zamanda Konya’mızın dünya çapında daha çok tanınmasını da sağlayarak turizm potansiyelimizi ileri bir seviyeye ulaştıracaktır. 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın şehrimizde düzenlenmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu’na ve emeği geçen herkese can-ı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye’nin en büyük olimpik yüzme havuzlarından birini Konya’mıza kazandırmış olduk. Yüzme havuzumuzun şehrimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.
“İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI’NIN ALTINDAN LAYIKIYLA KALKACAĞIZ”
AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, organizasyon için çok heyecanlı olduklarını belirterek, “İnşallah Konya olarak uzun süredir emek harcadığımız İslami Dayanışma Oyunları’nın altından layıkıyla kalkacağız ve hoşgörünün, barışın, kardeşliğin sembolü olan şehrimizi bütün dünyaya tanıtma fırsatı bulacağız. Spora, sporcuya, gençlerimize vermiş olduğumuz değeri, sadece lafla, sözle ya da sosyal medyada gündem oluşturarak değil; eserimizle gösteriyoruz.” açıklamasını yaptı.
“KONYALILAR OLARAK BÜYÜK BİR GURUR DUYUYORUZ”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, “Konya; Türkiye’de başarılarıyla, misafirperverliğiyle, insana verdiği değeriyle, maneviyatıyla, değerleriyle birlikte burada bu oyunlar için en iyi aday şehir olduğu için seçildi. Bu vesileyle biz, Konyalılar olarak büyük bir gurur duyuyoruz. Olimpiyatlar için Konya’ya pek çok yeni spor kompleksi kazandırıldı. Bu vesileyle de bütün açılacak tesislerimizin Konya’mıza, ülkemize; bundan sonra yapılacak olan pek çok aktivitede kullanılmak üzere hayırlı, uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz.” dedi.
“OYUNLARIN HAYIR VE BEREKET GETİRMESİNİ DİLİYORUM”
Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Şehrimizin spor altyapısını geliştirerek İslami Dayanışma Oyunları’nın ilimizde yapılmasına vesile olduğu için bakanımıza, hükümetimize ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Büyükşehir Belediyemizin bu konudaki çalışmaları da çok önemli. Oyunların hayır ve bereket getirmesini diliyorum.” diye konuştu.
“KONYA YENİ BİR REKORA İMZA  ATACAK”
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise Konya gibi manevi iklimde, tarihi dokuda İslami Dayanışma Oyunları için çok özel bir başlangıcı gerçekleştirdiklerini ifade ederek konuşmasına başladı. Özellikle Mevlana’nın asırlar önce ifade ettiği “Gel; ne olursan ol gel” çağrısını dünyanın dört bir tarafına aynı ruhla haykırdıklarını dile getiren Kasapoğlu, “İslami Dayanışa Oyunlarını bu ışığın altında, bu birleştirici çağrının altında gerçekleştiriyoruz. Ve inşallah oyunlarımız tarihin en büyük kafilesiyle, en büyük katılımla ve Konya’mızın en güçlü şekilde ev sahipliğiyle, gerçekleştirilecek. Konya’nın da bu anlamda yeni bir rekora imza atacağını özellikle ifade etmek istiyorum.” açıklamasında bulundu.
“YÜZME ALANINDA DA BİR ÇIĞIR  AÇTIK”
Türkiye’nin dört bir yanındaki spor hamlelerini, spor devrimlerini 20 yıldan beri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği, vizyonuyla ortaya koyduklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Yüzme alanında da bir çığır açtık. Bir başlangıç yaptık. Hamdolsun gün artık meyvelerini toplama günü oldu. Ülkemize, milletimize hayırlı olsun. İşte buradan Türkiye’ye yeni yıldızlar yetiştireceğiz. İşte buradan ay-yıldızlı bayrağımızı dalgalandıracak yeni sporcuları çıkaracağız ve İstiklal Marşı’mızı tüm dünyaya okutacak bu ülkenin yüreği, sevgi dolu, cesaret dolu, mümtaz gençlerini buradan yetiştireceğiz. Bizler bu ülkeye hizmet etme gayesiyle yola çıkan bir kadronun erleriyiz.” ifadelerine yer verdi.
“YÜZME, BU YIL OYUNLARDA EN
 FAZLA SPORCUNUN 
KATILDIĞI BRANŞ”
Bakan Kasapoğlu şöyle devam etti: “Açılışını yapacağımız tesis uluslararası standartlarda son derece donanımlı, son derece modern bir tesis. Ve yüzme bu yıl İslam Oyunlarında en fazla sporcunun da katıldığı branş. 36 ülkeden 230 sporcu yüzmeye katılacak. Ve para-yüzmede ise 9 ülke yarışacak. Bununla birlikte ayrıca organizasyona katılacak sporcular ve teknik ekipler için, görevliler için oyunlar köyümüzün de açılışını gerçekleştireceğiz. Gururla ifade etmek isterim ki olimpiyat köyleriyle yarışacak bu köyümüz, yurtlarımızda binlerce insanı ağırlayacak bir altyapıya sahip. Bu altyapıyla hamdolsun bir kez daha birer inci tanesi gibi dizdiğimiz yurtlarımızın yine bir devrim sembolü olan yurtlarımızın ne kadar anlamlı bir misyon ifa ettiğini ve ne kadar kapsayıcı ve kuşatıcı olduğunu bir kez daha ortaya koyacağız.”
KONYA HALKINA 
CAN-I GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM
Bakan Kasapoğlu, “Bizler hizmet odaklı anlayışla, genç odaklı anlayışıyla durmadan yorulmadan milletimizle birlikte üretmeye devam edeceğiz. Gençlerle aramıza kimse giremeyecek. Gençlerimizi kimse kandıramayacak. Bir gencimizi dahi feda etmeye, heba etmeye ne gönlümüz razı olur ne de buna müsaade ederiz. Burada çok güzel bir işbirliği var. Konya’nın dedik ya, her zamanki gibi o birleştirici ruhu var; manevi atmosferi var, iklimi var. Özellikle Konya’mıza, başta Konya halkına can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Konya’mızın valisine, değerli milletvekillerine, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, bu anlamda çaba gösteren Gençlik ve Spor Bakanlığı ailesine, değerli çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.
Konuşmaların ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan olimpik yüzme havuzunun açılışı gerçekleştirildi. Bakan Kasapoğlu ve protokol üyeleri daha sonra tesiste incelemelerde bulundu.
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK OLİMPİK 
HAVUZLARINDAN
Toplamda 8 bin 80 metrekarelik inşaat alanına sahip olimpik yüzme havuzu bünyesinde; 50 metre uzunluğunda, 25 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğinde bir olimpik havuz; 25 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 5 metre derinliğe ulaşan bir ısınma ve atlama havuzu bulunuyor. Ayrıca ısınma ve atlama havuzunda, üzerinde 7 adet atlama platformu bulunan bir atlama kulesi de mevcut. Bine yakın seyirci kapasiteli tesis Türkiye’nin en büyüklerinden birisi olma özelliği taşıyor.
Bakan Kasapoğlu ve protokol mensupları, olimpik yüzme havuzunun açılışının ardından 5. İslami Dayanışma Oyunları Oyunlar Köyü’nün de açılışını gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ