HASAN PAŞA İMARET CAMİ RESTORASYONU SONA YAKLAŞTI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HASAN PAŞA İMARET CAMİ RESTORASYONU SONA YAKLAŞTI

Ecdat yadigarı eserlerin restorasyonu kapsamında restorasyon ve tamirat çalışmalarına başlanılan Akşehir Hasan Paşa İmaret Cami’deki restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi.

14 Mayıs 2020 - 09:39

Akşehir Hasan Paşa İmaret Camisinin son hallerini Diyanet Sen Akşehir Temsilcisi Muhammed Emin Şenol paylaştı. Şenol açıklamasında ilk ezanında okunmaya başlandığını belirtti. 
Akşehir Belediye Başkanı Dr Salih Akkaya’da restorasyona ilişkin yaptığı açıklamada Hasan Paşa İmaret Cami’de sürdürülen restorasyon çalışmalarının uzaması nedeniyle zaman zaman vatandaşların belediye, müftülük ve vakıflar bölge müdürlüğüne eleştiri geldiğine değinerek “Bu restorasyon işleri gerçekten iğne oyası yapar gibi, iğneyle kuyu kazar gibi zahmetli ve uzun süreçli işler. Akşehir’imizde başka eserlerde de gerek belediye olarak gerekse de Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz aracılığıyla bir çok restorasyon yaptık. Burada uzamasının nedeni;  Kendi orijinal dönemine ait bir tezyinat değil, farklı dönemlerde yapılmış birkaç çeşit tezyinatlar vardı. Onlarla ilgili yapılan her bir çalışma kurula giriyor, kurul farklı farklı üniversitelerden çalışma istedi, hangisi uygulansın, yapılsın diye. Ondan dolayı bu süreç uzadı.  inşallah kısa zamanda halı vesaire gibi eksikliklerinin tamamlanmasıyla camimiz ibadete açılır duruma gelecek. Gerçekten biraz uzadı, vatandaşımız sabırsızlanıyor, ama içindeki tezyinatları kazıyarak ortaya çıkardıkça gerçekten muhteşem eserler gözüktü. Ben bu vesileyle Cumhurbaşkanımıza, konuyu Ankara’dan takip eden Milletvekilimiz Orhan Erdem Beye ve Bölge Müdürümüz şahsında Vakıflar Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Ayrıca Akşehir’imize bu eseri kazandıran ecdadımıza da şükranlarımı sunuyor, Allah onlara da gani gani rahmet eylesin diyorum. Akşehir’imizdeki tek Osmanlı eseri olan bu camimizin bir diğer önemi de Tarık Buğra’nın romanında ele aldığı Küçük Ağa lakaplı İstanbullu Hoca’nın milli mücadele döneminde bu camimizde vaazlar vererek halkı milli mücadeleye davet etmesidir. Bu bakımdan da ayrı bir önem taşımaktadır” diye konuştu.
HABER / MEHMETİNCE 

Bu haber 1086 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
30 yaşındaki gencin trafik kazasından öldüğü sanıldı, otopside cinayete kurban gittiği ortaya çıktı
30 yaşındaki gencin trafik kazasından öldüğü sanıldı,...
DAĞLIK ALANDA ÇOCUK CESEDİ BULUNDU
DAĞLIK ALANDA ÇOCUK CESEDİ BULUNDU