ILGIN BELEDİYE BAŞKANI ERTAŞ GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ILGIN BELEDİYE BAŞKANI ERTAŞ GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Ilgın ilçesinde görev yapan Ulusal ve Yerel Basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya gelen Belediye Başkanı Yalçın ERTAŞ göreve başladığı ilk günden bu yana yaptığı çalışmalar ve yapacağı projeler hakkında bilgi verdi.

11 Ekim 2019 - 09:24

Saygıdeğer Basın Mensupları;
Devletimizin teveccühüyle göreve geldiğimiz günden buyana bize duyulan güvene layık olmak için ekip arkadaşlarımızla birlikte ilçemize hizmet etmenin heyecan ve onurunu yaşıyoruz. Göreve başlamadan ilk günkü sevda ve heyecandan zerre eksilme olmadan bu güne kadar ‘açık, şeffaf ve hesap verilebilir’ bir anlayışla çalışarak ilçemize hizmet ediyoruz.
Göreve geldiğimiz günden bugüne Fen İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz hiç ara vermeden çalıştılar. İlçemizin yollarına, caddelerine ve sokaklarına 1 Nisan’dan itibaren Kilitli Taş      Ocağımız ve Konkasör Tesislerimizde 2.917.000 adet kilitli taş üreterek 81.000 m2’den fazla kilitli taş döşedik. Camiatik, Milli Egemenlik, Esentepe, Ilıca, Çobankaya, Çömlekçi, Kale, Bulcuk ve Gökçeyurt Mahallelerimiz kilitli taş döşediğimiz mahallelerimizin başlıcalarıdır. Her zaman ve her yerde söylediğimiz gibi hedefimiz bütün yollarımızı kilitli taş ile kaplamak. Bu hedefimize de adım adım ilerliyoruz.
Ilgın’da yaşayan her vatandaşın, verilen hizmeti aynı kalitede almaya hakkı olduğu gerçeğiyle hareket ederek; doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyi ile Ilgın’ın her metre karesine aynı gözle bakan, aynı değerde gören bütüncül bir anlayışa hizmet verdik. Bu kapsamda yıllarca sorun olan Gedikören, Yorazlar, Misafirli, Dereköy, Tekeler ve Gölyaka Mahallerimizi merkeze bağlayan 30 km’lik grup yolu yapımı Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla büyük ölçüde bitme aşamasına geldi. Bununla beraber Şeker Fabrikasından Ağalar Mahallemize bağlanan 4 km’lik yolun asfaltlama çalışması bitti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından belediyemize hibe edilerek araç filomuza kazandırdığımız 543.550,00 TL değerinde Vakumlu Yol Süpürme aracı Ilgınımıza hayırlı olsun. Belirli periyotlarda araç filomuzu yenileyip genişleterek çevremize ve temizliğe verdiğimiz önemi bundan sonra da artırarak sürdürmeye devam edeceğiz.
Tarihin her döneminde birçok medeniyete ev sahipliği yapan ılgın sosyal ve kültürel alanda da son derece birikimli bir ilçedir. Ilgınımızda Kültür Merkezimiz yoktu bunun için Konya Büyükşehir Belediyesi ve KOP’un katkılarıyla Kültür Merkezimizin yapımına başladık. İlçemizde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlenebileceği toplantı ve kongrelerin rahatlıkla yapılabileceği büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacak 550 kişilik 6.142.000,00 TL değerinde modern bir kültür merkezi yakında tamamlanmış olacak.
Ilgınımız tarım ve hayvancılık açısından sosyal ve ekonomik yapısında önemli bir yeri vardır. Ilgınımızda bir hayvan pazarı olmasına rağmen beklentileri karşılayabilen bir yapıda değildir. Yeni Kapalı Hayvan Pazarımız 3.323.723,00 TL’ye ihale bedeli ile 24.000 metrekare alana sahip olacak ve hayvancılık piyasasında ciddi bir fark yaratacağını şimdiden söyleyebiliriz. Hayvan Pazarı yapımına şuan devam ediliyor yakın zamanda proje nihayete ermiş olacak.
Milli Egemenlik Mahallesinde yapılacak olan iki katlı olarak projelendirilen Gençlik Merkezi yapımı devam ediyor. 1600 m2 kapalı alana sahip olacak olan ‘Gençlik Merkezi’ Proje bedeli 3.500.000,00 TL’ye mal olacak; içerisinde 400 kişilik spor ve konferans salonu, açık sergi alanı, 5 adet derslik, toplantı salonları, iki adet tenis kortu, 1 adet voleybol ve basketbol sahası bulunuyor. 2020 yılında bu projemizde tamamlanmış olacak.
Ilgın Dr. Vefa Tanır Devlet Hastanesi yanındaki alanda helikopter pistini yaparak hizmete sunduk. Güçlü hükümetimizle birlikte acil durumda olan hastalara ambulans helikopter aracılığıyla acil müdahaleler yapılacak. Eskiden ambulans bile zor bulunurken şuan helikopterler vatandaşın hizmetine sunuluyor. Önceleri şehrimizdeki stadyumu iniş alanı olarak kullanan ambulans helikopterler, artık zaman kaybı yaşanmadan hastanemiz yakınındaki bu pistten hastaları alarak, kısa sürede sevk edildiği hastaneye ulaştırabilecek.
Selçuklu Belediyesinin 
Belediyecilik bildiğiniz gibi sadece yol su kanalizasyon gibi imar faaliyetleriyle sınırlı değil, sosyal belediyecilik de günümüzde belediyeciliğin en önemli faaliyet alanı haline gelmiş durumda. Çünkü şehirleri imar ederken içerisinde yaşayan insanları da ihya etmek durumundasınız, yoksa binalardan ve yollardan ibaret bir şehir ortaya çıkarmış olursunuz. Bu manada Ilgın Belediyesi olarak biz de sosyal belediyecilikte önemli faaliyetler yapıyoruz ve arttırarak da yapmaya devam edeceğiz. Geride bıraktığımız yaklaşık 6 ay içerisinde rutin belediye hizmetlerimizin kalitesini arttırma çabasının yanında; gerek fiziki gerekse sosyal ve kültürel belediyecilik adına başlatılan projelerle, Ilgın’ı daha modern, yaşanabilir bir hala getirmek için çalışıyoruz.
Lala Mustafa Paşa Külliyesinde düzenlediğimiz "Aile Medeniyeti ve Çocuk" konulu konferansı Edebiyatçı - Yazar Hayati İnanç Hocamızın eşsiz anlatımıyla gerçekleştik. Belediyemiz tarafından bu geleneksel hale gelen sünnet şöleninde 25 çocuk erkekliğe ilk adımını attı. 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişiminin yıldönümü münasebetiyle ülkemiz genelinde olduğu gibi ilçemizde de "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü"' programını halkımızın katılımıyla düzenlendik. Dünya'nın Sayılı Süpersonik Akrotimlerinden Biri Olan Ülkemizin Gururu Türk Yıldızları gösterisini halkımızla coşkuyla izledik. Geleneksel Spor Turnuvaları kapsamında bu yıl 8. si düzenlenen Halı Saha Futbol Turnuvası ve Voleybol turnuvasını gerçekleştirdik. Bölgenin en büyük spor turnuvası olma özelliği taşıyan turnuvaya 26 futbol takımı ve 7 voleybol takımı katıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın saygıdeğer eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “Sıfır Atık İçin Bende Varım” etkinliği kapsamında ilçemizde çocuklara yönelik tiyatro gösterisi gerçekleştirildi. 2020-2024 yılları Stratejik Plan hazırlık çalışmaları kapsamında,  belediyenin önümüzdeki 5 sene boyunca faaliyetlerine ve hizmetlerine ışık tutacak Stratejik Plan çalışmaları tamamlandı. Hizmet ve projelerimizi planlarken; Ilgınımıza ve halkımıza ulaştırırken her zaman halkımızla istişare halinde olmaya, halkımızın görüşlerini almaya ve fikirlerine hep değer verdik. Dürüst bir anlayışla, adaletli bir sistemle, tarafsız bir çalışmayla, şeffaf bir görüntü ile yardım talep edenlere ve yardıma muhtaç ailelerimizin ihtiyaçlarını gidermek için Ilgın Gönül Köprüsü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimiz kurulmuştur.
Kaplıcası, Şeker Fabrikası, Kömür Ocakları, Ormanları ve verimli topraklarıyla zengin olan Ilgın’ımız şimdide yeni bir sanayi kapısını aralıyor. Kentimize kuracağımız Organize Sanayi Bölgesi ile yatırımcıların yeni adresi Ilgın olacak. Sanayi potansiyelimizin organize ve entegre edilmesi ile gençlerimize iş imkanı sağlanacak.
Osmanlı Kent Meydanı Projesmiz; Lala Mustafa Paşa Külliyesi ile Pir Hüseyin (Çukur) Camii arasında kalan bölgeyi kamulaştırıp, gerekli çevre düzenlemelerini yaparak şehrimize değer katacak bir Kent Meydanı oluşturacağız. Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ait bu iki eserimizin arasında oluşturulacak bu meydan ile medeniyetler arasında bir köprü kurmuş olacağız. 27.430 m2 lik alanın ilçemizin köklü tarihini, kültürünü ve doğal güzelliklerini tanıtacak bir meydan şeklinde düzenleyerek, bölgemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline getireceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum Bey’in destekleri ile Osmanlı Kent Meydanı Projemizi Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kapsamında yapacağız.
112 Acil Sağlık Hizmetleri Ve 3 Nolu Aile Sağlık Merkezi projemizi eski hastanemizin bulunduğu yere yapacağız.

Kaplıca bölgemizi Master Plan yaparak Dünyanın en kaliteli kaplıca suyuna sahip olan kentimizin turizm potansiyelini artırmak için; Beş Yıldızlı Otel Projemiz ile doğrudan 250 dolaylı 500 gencimize iş imkanı sağlayacaktır. Bunun yanında hamam dağına yapılması için projelendirilen Apart Villa Daireler farklı tasarımda büyük yüzme havuzlu ve ortak kullanım alanları bulunan şık ve modern bir projedir. Apart Villalarda kalacak olan misafirlerimiz dünyanın en iyi üç kaplıca sularından biri olan Ilgın Kaplıcalarından fazlasıyla faydalanacaklardır. Ilgının kaplıca turizmini geliştirmek için hayata geçirilecek olan Apart Villa Projemiz ve Osmanlı Hamamı ile Ilgınımız gelişecek ve turist çekecektir. Ilgın’ımızı büyük bir turizm kentine dönüştüreceğiz.
Ilgın Belediye Başkanlığı öncülüğünde; Ziraat Odası ve Sulama Birliği Başkanlığı katkılarıyla yapılacak Güneş Enerji Santrali Projesiyle, çiftçimizin yüksek enerji maliyeti son bulacaktır.
İlçemizin sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlayacak olan 1500 kişilik Amfi Tiyatroda Kaplıca Festivalleri, Açık Hava Tiyatrosu ve yaz konserleri yapılacak.
Cam Seyir Teras, Çocuk Parklarına Kamera, Akıllı Işıklandırma, Kapalı Modern Çocuk Parkı, Ilgın Tarih Müzesi Kurulması, Yöresel Ürünler Pazarı Yeri, Otopark, Sinema Salonu, Spor Tesislerinin Modernizasyonu, Park ve Bahçelere Ücretsiz Wifi ve Melek Çayı Park Yapımı projeleri 2023 vizyon projelerimiz içinde yer almaktadır.
İlçemizde bugüne kadar ihmal edilmiş bölgelerin sorunlarına daha fazla eğilmeye gayret ettik. Bunu sadece görevimizin bir icabı olarak değil; vicdani bir sorumluluk ve hepsinden önemlisi ‘hizmette adalet anlayışımızın bir gereği olarak yapmaya çalıştık.
Elbette yapılması gereken birçok önemli iş olduğunun farkındayız. Yaptığımız ziyaretlerde, siz değerli halkımızla buluştuğumuz her alanda, yüzünüzde gördüğümüz memnuniyet ve bize hissettirmiş olduğunuz desteğiniz, bizleri daha fazla çalışmaya sevk ediyor.
Değerli hemşehrilerim, kaplıcalar diyarı bu güzel ilçe, bu güzel coğrafya, biz birlikte hareket ettiğimiz ve aynı hedefe birlikte inandığımız sürece istediğimiz noktaya gelecektir. İlçemizi hak ettiği noktaya getirmek için en büyük güç işte bu birliktelik ve beraberliktir ‘Ben’ anlayışının yıkıldığı, ‘BİZ’ olmanın heyecanı ile çıktığımız bu yolda en büyük gücümüz siz değerli halkımız ve çalışanlarımız ile kurduğumuz bağımızdır.
Daha yaşanabilir bir Ilgın için sizlerden aldığımız bu güçle çalışmaya devam edeceğiz.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 851 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GEÇMİŞ OLSUN ERAY KOMUTAN
GEÇMİŞ OLSUN ERAY KOMUTAN
BAKAN KURUM AKŞEHİR'DE BAYRAM PROGRAMINA KATILDI
BAKAN KURUM AKŞEHİR'DE BAYRAM PROGRAMINA KATILDI