KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI İÇİN SON GÜNLER
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI İÇİN SON GÜNLER

Akşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Fikri Kurt , kış lastiği uygulamasının 1 Aralık 2021 tarihinde başlayacağını belirterek, sürücülerin kış lastiği eksikliklerini gidermesi konusunda uyarıda bulundu.

23 Kasım 2021 - 10:31

Akşehir  Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Fikri Kurt , kış lastiği uygulamasına 1 Aralık itibari ile başlanacağını söyleyerek, sürücüleri uyardı. Kış lastiği bulunmayanların eksikliklerini tamamlamasını isteyen Başkan Kurt “1 Aralık 2021 -1 Nisan 2022 tarihleri arasında şehirler arası yük ve yolcu taşımacılığı yapan bütün ticari araçlara kış lastiği takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle şehirler arası taşımacılık yapan ve şehirler arası trafiğe çıkma ihtimali olan tüm ticari araç sürücülerimizin, 1 Aralık öncesinde tüm eksikliklerini gidermesi ve uygulamaya hazır olmaları gerekmektedir. Sürücülerimiz kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçlarla trafiğe çıkmaları halinde 835 lira ceza ile karşı karşıya kalacaklardır” şeklinde konuştu.
“ZORUNLULUK DEĞİL, BİR 
SORUMLULUKTUR”
Kış lastiği zorunluluğu olmayan araçların sürücülerine de seslenen Başkan Fikri Kurt kar lastiğinin zorunluluk değil sorumluluk olduğunu ifade etti. kış lastiği bulunmayan araçların trafiğe çıkmamasını isteyen Kurt “Uygulama her ne kadar ticari araç sürücüleri için geçerli olsa da, özel araç sürücüleri de mutlaka kar lastiği takmalıdır. Kış şartlarındaki kaza ihtimalleri karşısında kar lastiği takılması aslında bir zorunluluk değil, bir sorumluluktur. Kış lastiklerinin 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağladığı belirtilmektedir. Bu nedenle hem ticari araç sürücülerimizin, hem de vatandaşlarımızın kış şartlarında kar ve buzdan kaynaklı kaza ihtimallerine karşı duyarlı ve hazırlıklı olmalıdır, araçlarına kış bakımı yaptırmalıdırlar. Kar lastiklerinin kullanılmasının yanında mutlaka araçlarda zincir de bulundurulmalıdır. Kışın yollarda sadece ticari araçlar bulunmuyor. Yol denetimlerinde ticari araçların kış lastiğine bakılmamalı, özel araçlar da bu konuda denetime tabi tutulmalıdır. Çünkü kış aylarında şehirlerarası yollarda özel araçlardan kaynaklı çok sayıda ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının da meydana geldiği de bir gerçektir” diye konuştu.
ARAÇLARIN KIŞ 
BAKIMI DA ÖNEMLİ 
Sürücülere yaklaşan kış öncesi araç bakımlarını yaptırmaları gerektiği konusunda da hatırlatmalarda bulunan Akşehir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Fikri Kurt,şunları söyledi:
“Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifriz kullanılmalıdır.Soğutma sistemini korozyana karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler.Kış mevsimi önceden hava filtresini kontrol etmek,temizlemek veya kullanılmayacak durumdaysa değiştirmek gerekir.Yaz aylarında genişleyen V kayışı, özelliğini kaybeder.Kayışı germeniz mümkünse gerek kullanın,aksi takdirde kayışı değiştirmek gerekir.Çünkü gevşek kayış şarjı etkiler.Ön cam sileceklerinin kış aylarının zorlu koşullarında iyi performans göstermesi için aşınmışsa değiştirilmesi gerekir.Yazın bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir.Silecekleriniz aşınmışsa,kendinizden kolayca değiştirebilirsiniz.Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz önemli ölçüde artar.Camı temizlemeye yarayan fıskiyeler sudaki kireç nedeniyle zamanla tıkanabilir.Fıskiyelerin uçlarını bir iğne yardımı ile açabilirsiniz.Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar,donmaktan koruyabilirler.Şoför esnafımıza kazasız sağlıklı günler dilerim”
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 348 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TARAFTARLARA MAÇ YASAĞI  GETİRİLDİ
TARAFTARLARA MAÇ YASAĞI GETİRİLDİ
YUNAK KAYMAKAMLIĞI SOKAK HAYVANLARINI UNUTMADI
YUNAK KAYMAKAMLIĞI SOKAK HAYVANLARINI UNUTMADI