KIZILAY BAŞKANI KEREM KINIK: PLAZMA TEDAVİSİ OLUMLU SONUÇ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

KIZILAY BAŞKANI KEREM KINIK: PLAZMA TEDAVİSİ OLUMLU SONUÇ VERİYOR

Koronavirüsü yenerek sağlığına kavuşan vatandaşlarımızın yüzde 95’i plazma bağışında bulunmak istiyor.” diyen Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “Şu ana kadar tedavi uyguladığımız hastaların pek çoğundan olumlu sonuçlar elde ettik.” şeklinde konuşuyor.

02 Haziran 2020 - 09:38

Salgının ilk günlerinden bu yana fedakârca çalışan ekiplerden biri de insani yardım kuruluşları. Kızılay hem sosyal yardımlar hem de kan ve plazma bağışı kampanyaları ile tüm vatandaşlara şefkat elini uzatıyor. Kızılay’ın en büyük gücü ise genç ve kadın gönüllüleri. Sağlık Bakanlığı’na da salgınla mücadele önemli destekler sağlayan Kızılay’ın Başkanı Kerem Kınık  bu zorlu maratonu anlattı. 

KORONA SÜRECİNDE KIZILAY GÖNÜLLÜLERİ NE TÜR 
HİZMETLER VERİYOR?

Hastanelere koruyucu ekipman desteği, beslenme destekleri, hijyen desteği, sosyal yardımlar, dayanışma projeleri olmak üzere 5 temel başlık altında yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hastanelerimize içerisinde cerrahi maske, eldiven, cerrahi önlük, galoş, tulum ve el dezenfektanı gibi malzemelerin bulunduğu 2 milyonu aşkın kişisel koruyucu ekipman dağıtımı yaptık. 150 şişme çadır hastanesini Sağlık Bakanlığımıza teslim ettik. Ayrıca 300 adet sahra hastanesi imalatı gerçekleştirdik. Yurtdışından gelerek KYK yurtlarında gözlem altına alınan vatandaşlarımıza salgının başından beri günde 3 öğün sıcak yemek imkânı sunuyoruz.

Ciddi anlamda bir sosyal yardım ağı da oluşturdunuz sanırım…

Evet, Türkiye genelindeki 432 şube ve temsilciliğimiz, üyelerimiz, gönüllülerimizle bir yandan Vefa Sosyal Destek Grupları’na dahil olarak ihtiyaç sahibi olan ve sokağa çıkma kısıtlaması bulunan vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlar yapıyoruz. 75 bin aileye toplam 30 milyon TL nakdi yardım, 150 bin adet gıda kolisi dağıtımı, 1 milyon adet kıyma ve kuşbaşı konserve dağıtımı, yeni doğum yapan annelerimize de 150 TL’lik doğum yardımı planladık. Bunların büyük bölümünü hayata geçirdik. 1 milyonu aşkın 65 yaş üzeri veya kronik rahatsızlığı bulunan ihtiyaç sahibine yardım ulaştırdık. Evlerinden çıkamayan vatandaşlarımızın market alışverişlerini de yapıyoruz. Devam ettiğimiz bir de hijyen kolisi desteğimiz var. Hijyen kolileriyle vatandaşlarımıza cerrahi maske ve dezenfektan da ulaştırıyoruz.

En çok konuşulan hizmetlerden biri de karantinayı yurtlarda geçiren vatandaşlara sağladığınız destekler… Nelerle karşılaştınız yurtlara yardımlar yaparken?

Gözlem altındaki vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar büyük bir devlet olduğundan bahsediyorlar. Bizler sadece beslenme desteği yapmıyoruz. 14 gün boyunca vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarıyla yakından alakadar oluyoruz. Onlara bu süreçte yoldaşlık yapıyoruz. Bu noktada en unutamadığım hikâye minik Asel’in hikâyesidir. Asel, Almanya’dan ailesiyle birlikte gelip gözlem altına alınan 4 yaşında bir kız çocuğuydu. Biz sabahları kahvaltılık dağıtırken Asel’in annesi, arkadaşlarımıza kızının sabahları sadece haşlanmış yumurta yediğini söylemiş. Durumu öğrenen Kızılay çalışanlarımızdan biri de her sabah evinden yumurta haşlayıp getirmiş. Bunun üzerine Asel’in annesinden duygu dolu bir mektup almıştık.
İYİLEŞEN HASTALARDAN 
PLAZMA BAĞIŞI

Plazma tedavisi söz konusu olunca plazma bağışları da almaya başladınız. Bu anlamda bağışçılarda endişeler oluştu mu?

Ülkemizde immün plazma yöntemiyle tedavi uygulanacağını ilk kez dile getirdiğimizde insanlardan çok güzel geri dönüşler aldık. Vatandaşlarımızda endişe oluşmaması için immün plazmanın ne olduğunu, bu tedavinin nasıl uygulandığını, plazma alma işleminin aslında ne kadar basit olduğunu ve bu konuda endişelenilmemesi gerektiğini tüm mecralarda anlattık. İlk immün plazma bağışını da canlı yayında yaparak vatandaşlarımızın akıllarında herhangi bir soru işareti kalmaması için her şeyi tüm şeffaflığıyla gösterdik. Koronavirüsü yenerek sağlığına kavuşan vatandaşlarımız da bizlere güvenerek plazma bağışında bulunmaya başladılar.

Ne oranda plazma bağışı gerçekleşti ve buna karşılık kaç hastanın tedavisinde olumlu sonuç alındı?

13 Mayıs itibariyle 1839 plazma bağışı aldık ve 905 vatandaşımıza da plazma bağışı için randevu verdik. Ayrıca 11 bin 894 iyileşmiş kişiyle daha temas kurduk. Bağışçılarımızda büyük oranda endişe oluşmuyor. Koronavirüsü yenerek sağlığına kavuşan vatandaşlarımızın yüzde 95’i plazma bağışında bulunmak istiyor. Şu ana kadar tedavi uyguladığımız hastaların pek çoğundan olumlu sonuçlar elde ettik. Tabi immün plazma tedavisinin tamamlayıcı bir tedavi olduğunu unutmayalım.
KAN, ACİL DEĞİL SÜREKLİ 
İHTİYAÇ

Kızılay’ın kan stoklarında neden düşüş yaşandı? Korona kan bağışlarını nasıl etkiledi?

Türk Kızılay, ülkemizin kan ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayan tek kurum. Günlük ortalama 300 noktada kan bağışı alınıyor ve 1500’den fazla hastanenin kan bileşeni ihtiyacını karşılıyoruz. Bu ihtiyaç tamamen gönüllü vatandaşların verdiği kanlarla gideriliyor. Son dönemlerde koronavirüs salgını dolayısıyla vatandaşlarımız risk taşımamak adına ‘Evde Kal’ çağrılarına uyum göstererek kendi karantinalarını uygulamaya başladılar. Bu duruma Ramazan ayı da eklenince kan bağışı konusunda bir düşüş yaşandı. Bizler de hastanelerde kana ihtiyacı olan, kan bekleyen vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmemesi adına bir kan bağışı kampanyası başlattık. Çünkü kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Onlar da bu çağrıya kayıtsız kalmadılar.
HİLAL-İ AHMER’İN 
KADINLARI YİNE EN ÖN
 SAFTA

Genç ve kadın gönüllülerimiz şu anda koronavirüsle mücadele kapsamında yaptığımız yardım faaliyetlerinden Ramazan yardımlarına kadar hemen her çalışmada aktif olarak görev aldı. Kadın gönüllülerimiz her zaman Kızılay bünyesinde aktif olarak rol aldılar. Şu anda 52 ilde 8300 kadın gönüllümüz aktif olarak çalışıyor. Ancak son dönemde tıpkı Genç Kızılay teşkilatımız gibi “Türk Kızılay Kadın” adı altında kadın gönüllülerimizi de teşkilatlandırmayı amaçlıyoruz. Aslında Kızılay’ın kadın teşkilatı 152 yıl öncesine dayanan bir gelenek. İlk olarak Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Hanımlar Merkezi adı altında kurulmuş ve çalışmalar yapmış. Biz bu teşkilatı yeniden canlandırmayı hedefliyoruz.
 

Bu haber 407 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
YİNE ANTALYA, YİNE UYUŞTURUCU
YİNE ANTALYA, YİNE UYUŞTURUCU