KIZILAY’IN AKŞEHİR’DEKİ GİZLİ KAHRAMANLARI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

KIZILAY'IN AKŞEHİR'DEKİ GİZLİ KAHRAMANLARI

02 Haziran 2020 - 09:39 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 09:42

Türkiye’nin dört bir yanında aynı samimiyetle çalışan Kızılay şubelerinden biri de Akşehir’de. Burada bulunan Kızılay Aşevi’nde her gün 1500 ihtiyaç sahibi için yemek pişirilip ev ev dağıtılıyor. Akşehir’de Kızılay Hareketi’nin 1916 yılında Çanakkale Savaşına lojistik destek sağlamak üzere kurulduğunu hatırlatıyor Türk Kızılay Akşehir Şube Başkanı Yalın Sümer ve devam ediyor: “Cumhuriyetin ilk yıllarında burası tüm bölgede merkez bir üs haline gelip Kızılay’ın ana merkezlerinden biri olmuş. Son yıllarda genel merkezimizin büyük destekleri ile aşevi faaliyetleri de yapılıyor. 55 yıldır yetim, yoksul ve ihtiyaç sahipleri için tenceresini kaynatan Hilâl, en çok da öğle yemeklerinde öğrencilerimiz ile buluşmayı kendine amaç edinmiştir.” 

Bekir Candan

Bekir Candan, 16 yıldır Türk Kızılay’da çalışıyor. 41 yaşında, Akşehirli. İşi Kızılay’ın yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak olsa da o bununla yetinmiyor. Gittiği her evde tüm ihtiyaçları öğreniyor ve ilçe esnafıyla, tanıdıklarıyla bu eksikleri gidermeye çalışıyor.
“Çocukluğum yoksulluk içinde geçti. Bu yüzden hep ihtiyaç sahiplerine yardım etmek istedim. Akşehir’de bir deprem olmuştu. Ailemin kaldığı evde hasar oluştu. Bizi Kızılay’ın kurduğu 57 numaralı çadıra yerleştirdiler. Ertesi gün uyandığımda kar yağıyordu. Ailem o kışı Kızılay’ın çadırında geçirmişti. Askerden dönünce ben de Kızılay’da çalışmaya başladım. Kalorifer yaktım, aşevinden yemek dağıttım, ihtiyaç sahiplerine gittim. İnsanların gözlerindeki o ışığı görmek çok başka bir şey. İhtiyaç sahiplerinin ekmekten çok sevgiye, ilgiye ihtiyacı var. Gittiğimizde bizi tutar, saatlerce konuşmaya çalışırlar. İnsanları kimsesiz bırakmayın. Birçoğu çevresi tarafından yalnızlığa itilmiş. Beni görünce bile bu kadar mutlu olan insanlar, öz çocuklarını görünce neler hisseder diye merak ediyorum. İnsanlara yardım ettiğimizde değil, onların hayatını değiştirdiğimizde Kızılay’cı oluyoruz.

ESKİDEN YEMEĞİMİZİ YİYENLER ŞİMDİ BAĞIŞ
 VERİYOR

15 yıl önce gelin arabalarının önünü kesen üç çocuk vardı. Bir gün çağırıp “Arabaların önünü keseceğinize bana yardım edin, ne kadar kazanıyorsanız size o kadarını vereceğim.” dedim. O çocuklar Kızılay’da gönüllü oldular. Şimdi biri mühendis, diğer ikisi farklı görevlerde çalışıyor. Çiçek bir defa sulanabilir ama yetiştirmek ayrı bir şeydir. Belki de gideceğimiz son kişi en çok ihtiyaç sahibi olabilir bu yüzden duramayız. Eskiden yemeğimizi yiyenler şimdi bağış vermeye geliyor. Onlar bizi unutmuyor.

KIZILAY’IN BANA YAPTIĞINI AKRABAM YAPMADI
İhtiyaç Sahibi Mustafa Kılıç (68 yaşında)
“Yıkılmak üzere olan bir barakada kalıyorum. Yemeğim Kızılay’dan geliyor. Evimdeki eşyaları Bekir buldu. Sağ olsun gelip gidiyor, paraya ihtiyacım olup olmadığını soruyor. Yedi kardeşiz, bir kızım var. Hiçbiri sormaz, Bekir gelip halimi hatırımı sorar. Doktora götüreyim mi diye sorar. Onun bana yaptığını hiçbir akrabam yapmadı.”

İhtiyaç Sahibi Şerife Savrul
Gelini ve oğlu başkasıyla evlenen Şerife teyze, üç torununa bakıyor. “Bekir olmasa açlıktan ölürüz. Ne lazım olsa onu ararım, mutlaka bulup getirir. O olmasa ne yapacağımı bilemezdim.”


HABER MERKEZİ 

Bu haber 586 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
YİNE ANTALYA, YİNE UYUŞTURUCU
YİNE ANTALYA, YİNE UYUŞTURUCU