KORONER ANJİOGRAFİ NEDİR HANGİ HASTALARA UYGULANIR, İŞLEM NASIL...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

KORONER ANJİOGRAFİ NEDİR HANGİ HASTALARA UYGULANIR, İŞLEM NASIL YAPILIR?

PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Fatma Özpamuk Karadeniz Koroner Anjiografi hakkında bilgiler verdi.

05 Kasım 2019 - 23:30

Koroner Anjiyografi, koroner arter hastalığının tespitinde kullanılan bir yöntemdir. Damar sertliği nedeni ile koroner arterlerin hangi bölgesinin ne kadar daraldığını ve / veya tıkandığını tesbit edebilir. Damar darlık veya tıkanıklıklarını tespit ederek tedavinin gerektiği gibi yönlendirilmesini sağlar. İşlem esnasında kalp boşluklarınıza da ulaşılacağı için kalp kateterizasyonu ile kalp kapaklarının ve duvarlarının çalışmasındaki kusurlar da gösterilebilir. Kalp delikleri gibi doğumsal kalp hastalıklarının teşhisi için de kullanılabilir.
Hastalar işlem gününde kahvaltı yapmadan gelmelidirler.İşlemin uygulanacağı bölge, lokal bir anestezik (his kaybı sağlayan) madde ile uyuşturulacaktır. Bu sırada bir iğne batması hissedilir. Daha sonra atardamarınıza kateter veya “sheath” adı verilen ince tüpler vasıtasıyla yerleşilir. El bileği veya kasık atardamarınızdan  yerleştirilen kateter vasıtasıyla, daha ince ve içi boş plastik yapıda teller kullanılarak kalp damarlarınızın ağız kısmına kadar ilerlenir ve boyalı madde verilerek damarların yapısı görüntülenir. Genellikle sol koroner damar önce, sağ koroner damarsa takiben filme alınır. Gerekli görülen hallerde, bypasslı hastalar gibi, bacaktan veya göğüsten alınan damarlar opak maddeyle yıkanarak ayrı ayrı filme çekilebilir. 
Koroner anjiyografi sonuçları hastanemiz kardiyoloji kliniğinde  hastalarımızın tercihi doğrultusunda hem bacak hem el bileği hem de bacak atardamarınızdan yapılabilmektedir.El bileğinden yapılan koroner anjiografinin avantajları hastaların hemen ayağa kalkabilmeleridir oysaki kasıktan yapılan anjiografide hastalar 6-12 saat hareketsiz kasığa kum torbası koyularak yatmak zorunda kalmaktadırlar.Ayrıca el bileğinden yapılan anjiografi sonucu 2-3 saat sonra hastaneden taburcu olabilmektedirler ki bu süre kasıktan yapılan koroner anjiografide 6-12 saate uzamaktadır.Sonuçlar anında dijital kayda alındığından hemen değerlendirilir. Dolayısıyla işlemden çıkarken hastalığınız olup olmadığı konusunda ana hatlarıyla bilgi alabilirsiniz. Yapılan tetkikler sonucunda, eğer kalpte damar tıkanıklığını gösteren bulgular varsa koroner anjiyografi ile kalp damarlarının görüntülenmesinden sonra, aynı işlem sırasında veya ikinci bir seansta daralmış veya tıkanık damarları balon (PTCA) veya tel kafes (stent) yöntemi ile açmak mümkün olmaktadır. Balon yönteminde hastanın kasığından girilerek darlık bölgesine kadar çok ince bir kılavuz tel sonra da bu telin üzerinden ince bir balon sönük halde ilerletilir, tam darlığın üzerinde bu balon şişirilerek o bölge genişletilir, eğer tel kafes takılacaksa üzerinde tel kafes olan özel balonlar ilerletilerek darlık bölgesinde şişirilir ve damar genişletilir. Tel kafes damarda bırakılır. Hastanemizde kullanılan balon ve stent malzemeleri  dünya standartlarında kullanılan en iyi malzemeler olup hastalarımız güvenle işlemlerini yaptırabilirler.  Eğer damarlar bu yöntemlerle yani ameliyatsız olarak açılamayacaksa, koroner by-pass ameliyatı ile darlıkların ilerisine ek damarlar bağlanabilir. 
HABER / MEHMET İNCE
 

Bu haber 890 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİLERDEN SOSYAL MEDYADA 'EVDE KAL' ÇAĞRISI
ÖĞRENCİLERDEN SOSYAL MEDYADA 'EVDE KAL' ÇAĞRISI
AKSANTAŞ'TAN BİZ BİZE YETERİZ KAMPANYASINA DESTEK
AKSANTAŞ'TAN BİZ BİZE YETERİZ KAMPANYASINA DESTEK