NASREDDİN HOCA FIKRA CANLANDIRMA YARIŞMASI BÖLGE FİNALLERİ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

NASREDDİN HOCA FIKRA CANLANDIRMA YARIŞMASI BÖLGE FİNALLERİ ÇEKİŞMELİ GEÇİYOR

Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca Anma Günleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen 6. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Bölge Finallerinde küçüklerin performansı göz dolduruyor.

25 Ekim 2022 - 00:16

Akşehir Kültür Merkezi ile Akşehir Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde yapılan bölge finalleri yarışmalarında küçük öğrencilerin yaptıkları tiyatro gösterileri izleyenlerin büyük beğenisini topladı. 
Ömer Halisdemir Kültür Merkezinde saat 14:00'da başlayan yarışmada Doğu Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinden okullar yarıştı.  

Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’ndeki yarışmada jüri üyeliklerini; SÜNHAM Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Kadir Öztaş, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinden Dr. Kaan Gariper, KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Hande Ayşegül Özdemir, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuvarından Öğretim Görevlisi Neslihan Derya Erekinci ve Konya Şehir Tiyatrolarından Duygu Şen yaptı. 
Akşehir Kültür Merkezindeki Yarışmada ise Jüri üyeliklerini: N.E.Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi- Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ayva, KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi Mehmet Işık, SÜNHAM Müdür Yardımcısı Tahsin Yüksel, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı  Devlet Konservatuvarı Araştırma Görevlisi Hüseyin Şen, Konya Şehir Tiyatroları’ndan Zeynep Çimenciler yaptı.
Akşehir Kültür Merkezi’nde Ege Bölgesi ve Batı Karadeniz Bölgesi bölge finalleri gerçekleştirilirken, Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde ise Doğu karadeniz Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi bölge finalleri yapıldı.
Her iki Kültür Merkezi’ndeki yarışmalara katılan ve tüm yarışmacılara hediyelerini takdim eden Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya günün anlam ve önemine binaen şu sözleri sarfetti: 
"Nasreddin Hocamızın vefatının 738. yıldönümünde anma programı kapsamında birçok etkinliklerimizi paydaşlarımızla birlikte yapıyoruz.  Bu etkinliklerimizin birisi de Ulusal bazda yapılan ve Mili Eğitim Bakanlığımızın koordinasyonuyla gerçekleştirilen 6. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışmasının bölge finalindeyiz. Protokolümüz ve sizlerin katılımıyla birlikte 7 İlimizi Akşehir Kültür Merkezinde ve 5 İlimizi de Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezinde ağırlayarak Fıkra Canlandırma yarışmalarımızı başlattık. Yarışmalarımız Çarşamba günü Türkiye finaliyle sona ermiş olacak. Birincilere 20 bin, İkincilere 15 bin ve Üçüncülere 10 bin TL olmak üzere para ödüllerimiz var. Bölge birincilerimizi de unutmamak gerekiyor 2 bin TL’de onlara ödüllerimiz var. Nasreddin Hoca Anma Günlerini biz 6 yıl önce başlattık ve emin adımlarla ilerliyoruz. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliklerimizi 63 yıldır yapıla geliyor. Nasreddin Hocamızın mizahı yönü var ancak daha ötesi İslam Alimi, bilge bir insan, Müderris, Profesör ve Filozof bir insandır. Onun için de anma etkinliklerini kendimize bir görev bildik. 
Tüm Dünya Covid 19 salgını ile malum bir şansızlık yaşadı. Ama bizler pas geçemedik. Dijital ortamda yarışmalarımızı devreye alarak gerçekleştirmeyi sürdürdük. Kazananlara da ödüllerini yine takdim ettik. Yüz yüze yarışma yapma imkânı belli olmadığı için geçen yıldan buraya finale gelen okullarımız geçtiğimiz eğitim öğretim yılında da ilçe birincileri nisan ayında ve İl birincileri de Mayıs ayında seçilmiş oldu. Hayırlısı olsun. Bir müjdemiz daha olacak İlk fırsatta nasip olursa Türkiye Cumhuriyetleri Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan olmak üzere bu yarışmalarımızı uluslararası niteliğini de kazandırarak taşımış olacağız. Bu vesile ile Nasreddin Hocamıza öncelikle rahmet diliyorum. Yarışmacı arkadaşlarımıza başarılar dilerken hepinize saygı, sevgi ve muhabbetlerimi arz ediyorum."
Akşehir Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde Doğu Karadeniz Bölgesinden 3, Akdeniz Bölgesinden 2 ekibin yarıştığı bölge yarışmasında, Kahkaha Çeşmesi (Doğu Karadeniz) ve Geçmişten Geleceğe Yolculuk (Akdeniz) rumuzlu ekipler bölgelerinin birincisi olurken,  Akşehir Kültür Merkezi’nde ise Eğe Bölgesinden 5, Batı Karadeniz Bölgesi’nden 2 ekibin yarıştığı bölge finalleri yarışmasında Yıldızlar (Batı Karadeniz) Yarenler (Ege) rumuzlu ekipler bölgelerinin birincileri olarak Türkiye Finali’ne katılmaya hak kazandılar.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 6004 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR'DE 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KUTLAMALARI
AKŞEHİR'DE 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KUTLAMALARI
AKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ENGELLİ BİREYLER İÇİN SİNEMA ETKİNLİĞİ
AKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ENGELLİ BİREYLER İÇİN SİNEMA...