NASREDDİN HOCA ŞENLİĞİ PROGRAMI BELLİ OLDU
Reklam
Reklam

NASREDDİN HOCA ŞENLİĞİ PROGRAMI BELLİ OLDU

Bu yıl Korona Virüs nedeniyle kısıtlı olarak yapılacak şenliklerde Temsili Hocalık görevini ünlü sanatçı ve sunucu Şoray Uzun üstlenirken, etkinlikler Sosyal Mesafe Kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirilecek.

01 Temmuz 2020 - 09:40

5-10 Temmuz Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Programı Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya tarafından yapılan basın toplantısıyla açıklandı.
Bu yılki 61.’inci Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’nde temsili Nasreddin Hoca’yı ünlü sanatçı ve sunucu Şoray Uzun canlandıracak. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya basın toplantısında yaptığı konuşmada “Bilindiği gibi 61 yıldır devam eden ve her yıl dolu dolu içeriğiyle şehrimizde bambaşka bir hava estiren şenliğimizde; bu yıl maalesef Covid 19 (Koronavirüs) tedbirleri kapsamı nedeniyle, biraz daha kısıtlı bir program gerçekleştireceğiz. Bu kısıtlı programla ilgili olarak Belediye Meclisimiz ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın katılımıyla yaptığımız toplantıda böyle bir karar alarak uygulamaya geçtik. Ülke olarak yaklaşık 4 aydır yaşadığımız bu pandemi sürecinde; salgının büyük oranda ölümlere yol açtığı ülkelerle mukayese ettiğimizde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzun koordinasyonunda gerek sağlık sistemi açısından, gerek dikkatli takip ve sürecin çok iyi yönetilmesiyle şükürler olsun ki, koronavirüsü kontrol altına aldığımızı ifade edebiliriz. Ancak bu süreçte yerel yönetimler olarak bizlere ve vatandaşlarımıza önemli görevler düşmektedir. 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle Yeni Normal olarak addettiğimiz bu günlerde, kısıtlamalar gevşetilmiş olsa bile korona gerçeği hayatımızda yer almaktadır. Her ne kadar salgının yayılması kontrol altına alınsa da, son günlerde yeniden artan vaka sayıları nedeniyle ve vaka sayısı sıfırlanmadan ya da kanıtlanmış bir tedavi bulunmadan toplu etkinlikler yapmak sıkıntılar doğuracaktır. Bu nedenle şenliğimizde yapacağımız bir konserde, ya da bir etkinlikte, çevre şehirlerden ve köylerden gelebilecek geniş bir kitle, yeniden bir salgının oluşmasına zemin hazırlayabilir. Çünkü bu tür etkinliklerde sosyal mesafeye de pek dikkat edilemeyeceği için Allah korusun çok ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca; diğer ülkelerde salgın oranının yüksek olması sebebiyle yabancı halk dansları gruplarını, karikatür sanatçılarını bu süreçte şenliğimize davet etmek büyük bir risk oluşturur. Belediye olarak; 61.Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’nin tüm organizasyonlarını, konser verecek sanatçılardan, tiyatro gruplarına, yabancı ülkelerden gelecek konuklarımıza, etkinlik alanlarına kadar her etkinliğimizi bu pandemi sürecinden önce planlamıştık. Bu nedenle, kontrollü sosyal hayat içerinde olduğumuz şu zor günlerde; sosyal, kültürel etkinliklerin yapılması, hepimiz açısından sancılı ve sıkıntılı bir sürecin yeniden başlamasına sebebiyet verebilir. Akşehir’imiz tarıma ve meyveciliğe dayalı bir ekonomiye sahip. Şenlik nedeni ile bulaş riski artabileceğinden, Allah göstermesin herhangi bir karantina durumunda çiftçimiz ve ona bağlı olan esnafımızda zor durumda kalacaktır. Bunun vebalinde kalmamak için, hiç yapmamaktansa kısıtlı bir şekilde şenliğimizi yapmaya karar verdik” diye konuştu.
KONSERLER İLERİ TARİHE
 ERTELENDİ 
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya Konserlerin ileri bir tarihe erteleneceğini belirtek şu ifadelere yer verdi: “Sosyal mesafe kuralına dikkat ederek  Sosyal medyada, dijital ortamlarda bu şeyleri daha çok kişiye ulaştıracağız. Şenliğimizi iptal etme anlamında değilde Maya çalma yapılarak sürecin giden zamana göre Konserler 24 Ağustos’ta süreç normale dönerse  o zaman olabilir veya da Ekim ayında Üniversite açılınca öğrencilerinde beklentisi var hep Üniversitenin tatil olduğu zamana denk geliyor diye onlar bizim misafirimiz Akşehir içinde ekonomik anlamda katkıları var gençlik şöleni gibi 1 konserle gerçekleştirebiliriz. Toplantıda böyle bir karar çıktı şuanlık Çünkü Önce Sağlık, Sağlık olmazsa hiçbirşeyin kıymeti yok diyebiliriz. Çok şükür Akşehir’imizde şuana kadar ciddi bir vakalar olmadı ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Konser gibi etkinliklerde insanları zaptetmek kolay değil  bir de biz ücretsiz yapıyoruz biliyorsunuz ciddi bir katılım oluyor. Konya’dan geçtiğimiz yıl Jandarma Komutanımız geldi o tabloyu gördü  çok beğendi. İlçe Beldelerden Kaymakamlarımız Belediye Başkanlarımız aileleriyle geliyorlar ama şuanlık önce Sağlık diyoruz
Başkan Akkaya; 5 Temmuz tarihinde başlayacak şenliğin ilk gün detayları hakkında bilgi vererek “Ben şenliğimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Akşehir’imizin tanınmasına, Nasreddin Hocamızın yad edilmesine katkı vermesini ümit ediyorum. Özellikle de hemşerilerimizin ve şenliğe katılacak misafirlerimizin bilhassa sosyal mesafe kurallarına uymalarını, maske takmalarını istirham ediyorum. Şehrimizi tanıtalım, hocamızı yad edelim, hocamızla ilgili bütün dünyaya ve ülkemize sesimizi duyuralım derken pandemi sürecine problem oluşturacak bir şeye neden olursa bu gerçekten bizleri üzer, Akşehir’imizi üzer. Akşehir’imiz entelektüel ve bilinçli bir insan topluğuna sahip. İnşallah ben buna hassasiyetle uyacaklarına inanıyorum. Şenliğimizi tamamen iptal etmeyerek bu şekilde program oluşturmamızda ki sebeplerden bir tanesi de Akşehirli hemşerilerimize güvenimizin tam olmasıdır. Şenliğimizin kazasız belasız tamamlanmasını temenni ediyorum. Şenliğimize destek veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne, Akşehir Kaymakamlığı’na, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası’na, Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne, Nasreddin Hoca Vakfı’na, NİDA-DER’e, Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’ne, Şehr-i Beyza Gençlik Derneği’ne katkı vermelerinden dolayı çok çok teşekkür ediyorum. Şenliklerimizde Akşehir birlik beraberlik olma yolunda güzel bir tablo sergiliyor, ben bu anlamda mutlu oluyorum” dedi.
5 TEMMUZ 2020 PAZAR
09.30 Geleneksel Dellal’ın Halkı Şenliğe Çağrısı
(Akşehir Belediyesi Sıra Yarenleri)
Yer: Akşehir Sokakları
11.00  Nasreddin Hoca’yı Şenliğe Çağrı
Temsili Nasreddin Hoca: Şoray UZUN
Yer: Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
11.15 Şenlik Korteji Yürüyüşü
(Akşehir Belediyesi Mehter Takımı)
Yer: Cumhuriyet Meydanı, İnönü Caddesi, 
Cevdet Köksal Caddesi, Nasreddin Hoca Meydanı
11.30  Maya Çalma Töreni
Yer: Nasreddin Hoca Meydanı, Akşehir Çayı
11.45Resmi Açılış Töreni
(Bakan, Vali ve Milletvekillerinin Katılımlarıyla)
- Saygı Duruşu
- İstiklâl Marşı
- Protokol Konuşmaları
- Altın Eşek Ödül Töreni
Canlı Yayın (KON TV - Kanal 42 - TRT)
Yer: Nasreddin Hoca Meydanı
19.00 Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Etkinliği
21.30 Lazer Gösterisi
6 TEMMUZ 2020 PAZARTESİ
15.00 Sergilerin Açılışı
18.00 Online Ulusal Satranç Yarışması
21.30 Lazer Gösterisi
7 TEMMUZ 2020 SALI
18.00 Sosyal Mesafede Bisiklet Turu
(Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Katkılarıyla)
Başlama Yeri: Cumhuriyet Meydanı
19.00 Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Etkinliği
21.00 Lazer Gösterisi
21.30 Arabalı Sinema
“Hayatta Olmaz”
Yer: Perşembe Pazarı
8 TEMMUZ 2020 ÇARŞAMBA
21.00 Lazer Gösterisi
21.30 Arabalı Sinema
“7. Koğuştaki Mucize”
Yer: Perşembe Pazarı
9 TEMMUZ 2020 PERŞEMBE
15.00 Ödül Töreni
-Fotoğraf Yarışması
-Bilgi Yarışması
-Satranç Yarışması
Yer: Cumhuriyet Meydanı
15.15 Sergi Açılışı
“Akşehir Manzaraları” Fotoğraf Yarışması Sergisi
Yer: Cumhuriyet Meydanı
19.00 Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Etkinliği
21.30 Lazer Gösterisi
10 TEMMUZ 2019 CUMA
21.30 Havai Fişek Gösterisi
ONLINE YARIŞMALAR
61. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Online Satranç Turnuvası
Başvuru Yeri: konya.tsf.org.tr
Son Başvuru Tarihi : 04.07.2020
Turnuva Tarihi : 06.07.2020
Fotoğraf Yarışması
Yarışma Konusu : “Akşehir Manzaraları”
Başvuru Yeri: https://twitter.com/aksehir_bld/status/1274953134197088256
Son Başvuru Tarihi : 05.07.2020 23.59 (TSI)
Bilgi Yarışması
Yarışma Konusu : Nasreddin Hoca Şenlikleri
Başvuru Yeri : www.aksehir.bel.tr/...
Son Başvuru Tarihi : 05.07.2020 23.59 (TSI)
SERGİLER
Karikatür Sergisi
“Nasreddin Hoca Karikatürleri”
Karikatürcüler Derneği
Yer: Cumhuriyet Meydanı
Resim Sergisi
“Yağlı Boya Resimleri”
Sibel Sinem
Yer: Cumhuriyet Meydanı
Fotoğraf Sergisi
“Akşehir Manzaraları”
Akşehir Fotoğraf Amatörleri Derneği
Yer: Cumhuriyet Meydanı
Fotoğraf Sergisi
“Akşehir’den İnsan Manzaraları ve Akşehir Fotoğrafları”
Ahmet GENÇ
Yer:  Cumhuriyet Meydanı
Tanıtım Sergisi
“Akşehir Sanayi Ürünleri Tanıtımı”
Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası
Yer: Cumhuriyet Meydanı
SUNUCU
İbrahim HAN
HABER / MEHMET İNCE 
 

Bu haber 2680 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
11 AYRI BÖLGEYE KÜÇÜK EK TESİS YAPILACAK
11 AYRI BÖLGEYE KÜÇÜK EK TESİS YAPILACAK
ZABITA MEMURU OSMAN AKINCI HAYATINI KAYBETTİ
ZABITA MEMURU OSMAN AKINCI HAYATINI KAYBETTİ