NÖROPATİK AĞRI VE TEDAVİSİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

NÖROPATİK AĞRI VE TEDAVİSİ

Parkhayat Akşehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Güray Özalp nöropatik ağrıların, nedeni, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.

01 Mayıs 2019 - 09:21

NÖROPATİK AĞRI NEDİR?
Nöropatik ağrı, sinirlerin ağrı iletim sistemlerinde ortaya çıkan, ağrı kesicilerle kolay kolay geçmeyen, karmaşık bir ağrı sendromudur. Ağrı sistemindeki bozukluk, beyin, omurilik veya kol ve bacaklardaki sinirlerden kaynaklanabilmektedir. Nöropatik ağrı hasardan veya oluşan hasarın şiddetinden bağımsız olarak devam edebilir ve hatta haftalar, aylar, yıllar içinde şiddetlenebilir. Toplam nüfus içerisinde yaklaşık %1 oranında görülür.
NÖROPATİK AĞRININ NORMAL 
AĞRIDAN FARKI NEDİR?
Normal ağrı, vücut dokularının hasar görmesi sonucu, bir takım maddelerin salgılanması, bu salgılanan maddelerin de ağrı sinirlerini uyarmasıyla gelişen bir uyarı sistemidir. Yani normal ağrıda öncelikle doku hasarı olur, sonra bu hasar beyne ağrı olarak iletilir. Nöropatik ağrı ise sinir sisteminin direkt olarak kendisinin etkilendiği bir durumdur. 
Nöropatik ağrı nasıl ve neden oluşur?
Nöropatik ağrı, sinir sisteminin uzun süreli ve sürekli olarak hasar görmesine bağlı gelişen, beyinde bir takım mekanizmalar yoluyla hafızaya alınan hoş olmayan bir his olarak tanımlanabilir. 
Nöropatik ağrı belirtileri nelerdir?
En sık görülen belirtiler: Ağrı, yanma, uyuşma, batma, karıncalanma, keçelenme,  üşüme, donma hissi, anormal cilt duyusu, hafif dokunmaya karşı aşırı ağrı hissedilmesi olarak ifade edilebilir.
Nöropatik ağrı nedenleri nelerdir?
Sinir lezyonları, el ve ayaklarda sinir sıkışmaları, nevralji, sinir iltihapları, romatizmal hastalıklar, diyabet, genetik bazı sinir hastalıkları, B vitamini eksiklikleri, zehirlenmeler, bel ve boyun fıtıkları ya da kanal daralmasına bağlı gelişen sinir kökü zedelenmeleri, omurilik hastalıkları ve  beyin hastalıklarına bağlı nöropatik ağrı sendromu gelişebilmektedir.
Nöropatik ağrı tedavisi
Nöropatik ağrı tedavisinde en sık kullanılan yöntem ilaç tedavisidir. Uygun ilaç tedavisini bulmak her zaman kolay değildir. Maalesef çoğu hastada deneme yanılma yöntemi ile doğru ilacı bulmak gerekmektedir. Diğer tedavi yöntemleri, fiziksel tedaviler, girişimsel ağrı tedavi yöntemleri, sinir blokları, gevşeme teknikleri, meditasyon gibi uygulamalardır.
HABER / MEHMET  İNCE 
 

Bu haber 720 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
30 yaşındaki gencin trafik kazasından öldüğü sanıldı, otopside cinayete kurban gittiği ortaya çıktı
30 yaşındaki gencin trafik kazasından öldüğü sanıldı,...
DAĞLIK ALANDA ÇOCUK CESEDİ BULUNDU
DAĞLIK ALANDA ÇOCUK CESEDİ BULUNDU