ÖĞRENCİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÖĞRENCİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi 10 .sınıf öğrencilerinden İbrahim KÖROĞLU ve Abdullah Mert ÇELİK evlerinde bulduğu eski paraları müzeye götürerek bağışladı.

28 Eylül 2019 - 09:49

Okul yönetimi konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi: "Okulda Sanat Tarihi dersinde Müdür Yardımcısı Emine KAÇAR öğrencilerine‘’Tarihi eser bulduğumuzda yapmamız gerekenler nelerdir? ‘’ diye bir araştırma ödevi vermiştir. Konuyla ilgili ödev çalışması sırasında iki öğrenci kendi evlerinde eski para olduğunu fark etmiş ve öğretmenleriyle paylaşmışlar sonra da öğretmeni ile birlikte öğrenciler bu paraları müzeye götürmüştür.Ülkemiz, dünyada görülmeye değer tarihi eserler ile eşsiz bir kültür hazinesine sahiptir. Dolayısıyla bilimsel araştırmalarda olduğu kadar kültür mirasımızın yağmalanması noktasında da ülkemiz tarih boyunca hep kaynak nokta olmuştur.Unutulmamalıdır ki tarihi eserler bir toplumun kültür bilincini oluşturan en önemli unsurlardır. 2863 sayılı yasaya; Devlete, kamu kurum ve kuruluşlara ait taşınmazlar ile özel hukuk hükümlerine tabi gerçek ve tüzelkişilerin mülkiyetinde bulunan taşınmazlarda varlığı bilinen veya ilerde meydana çıkacak olan tarihi eserler‘’Devlet Malı’’ niteliğindedir.Tarihi eserleri bulan, sahip oldukları veya kullandıkları arazide tarihi eser olduğunu bilen vatandaşlarımızın bunu en geç üç gün içinde kendisine en yakın müze müdürlüğüne veya köyde muhtara, diğer yerlerde ise mülki idare amirlere bildirmeleri gerekmektedir.Tarihi eserlerimizi bir rant kapısı olarak algılayıp onlardan maddi bir çıkar gözetenlere karşı halkımızın duyarlı olması büyük önem arz etmektedir.Tarihi eserleri bulanlara ikramiye verilir mi ?Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer üstünde, yer altında ve su altında bulunan ‘’taşınır ‘’ nitelikteki tarihi eserleri yasal süre içerisinde ile ilgili mercilere haber verenlere 2863 sayılı yasa hükümleri ve müze uzmanlarının değerlendirmeleri çerçevesinde ikramiye ödenmektedir.      Bu bilgiler ışığında tarihi eserler ve sanat eserleri hakkında öğrencilerde farkındalık yaratan öğretmenlere ve duyarlı davranışlarından dolayı öğrencilere Müze Müdürü Sevcan KARAPIÇAK teşekkür etmiştir. Önümüzdeki günlerde öğrencilere teşekkür belgesi hazırlayacaklarını bildirmiştir.Okul Müdürü Hasan Hüseyin AKBABA ‘’ Okul olarak, topluma ve çevreye faydalı bireyler yetiştirmek en önemli görevimizdir. 
Bu konuda en az öğretmenler ve öğrenciler kadar velilerimizle de işbirliği yapmaktayız. Bu tür örnek davranışlarından dolayı ben de öğrencilerimizi, müdür yardımcımız ders öğretmeni Emine Kaçar hanımı ve bunları destekleyen velilerimize teşekkür ediyorum .’’ demiştir. "
 

Bu haber 525 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NASREDDİN HOCA ŞENLİKLERİ SERGİSİNE YOĞUN İLGİ
NASREDDİN HOCA ŞENLİKLERİ SERGİSİNE YOĞUN İLGİ
SULTANDAĞLARI ZİRVESİNDE LAZER GÖSTERİSİ
SULTANDAĞLARI ZİRVESİNDE LAZER GÖSTERİSİ