RESTORE EDİLEN HAMAM’DA TARİH YENİDEN CANLANACAK
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

RESTORE EDİLEN HAMAM'DA TARİH YENİDEN CANLANACAK

Akşehir’in önemli tarihi yapılardan biri olan ve mülkiyeti Akşehir Belediyesi’ne ait olan ve eskiden harabe durumda olan ve restore edilen tescilli Yukarı (Gavur) Hamamı’nda tarih yeniden canlanacak.

08 Aralık 2021 - 10:51

Akşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılacak olan hamam büyük ölçüde tamamlandı. Tarihi hamamın restorasyonu aynı zamanda Tarihi kentler birliğinin Tarihi ve Kültürel Mirası koruma proje ve uygulamalarını özendirme yarışmasında "Uygulama ödülü" kazandı. 
Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Şehrimizin önemli tarihi yapılarından Çimenli Mahallemizde bulunan ve mülkiyeti belediyemize ait tescilli Yukarı (Gavur) Hamam restorasyonunu büyük ölçüde tamamlandı.  Akşehir Belediyesi, Konya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İller Bankası eş finansmanı ile finanse edilmekte olan restorasyon çalışması sonrasında hamam özelliğini kaybetmeden restoran işlevi verilerek kullanıma açılacak olan bu tarihi yapımız, Akşehir’imize ve turizmine önemli katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum” dedi.
Tarihi hamamın, Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından 15.11.1985 tarih ve 1569 sayılı karar ile tescillenmiş olduğunu belirten Başkan Akkaya “Mehmet Edib b. Mustafa Derviş; 1779 yılında yaptığı hac yolculuğu sırasında yaptığı izlenimlerini Nehcetül Menazil adlı eserde toplamıştır. Tarihi hamamdan bu eserde de söz edilmektedir. 02.07.1968 tarihli eski eser fişinde kitabesinin olduğunu ve hamamın Ermeni Cemaati tarafından 1895 yılında Mıgırdıç Kalfa’ya inşa ettirildiği yazmaktadır. Dış havuzun ve hamamın ısıtma sisteminin, yüksek mimarisi ile tipik hamamlardan ayırt edici özellikleri bulunmaktadır” diye konuştu.
GAVUR HAMAMI HANGİ 
YILDA YAPILDI ? 
Çimenli Mahallesi, Hamam Sokakta yer almakta olan Yukarı (Gavur) Hamam; hamam olarak inşa edilmiş kagir yapı Akşehir Belediyesi mülkiyetindedir. Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından 15.11.1985 tarih ve 1569 sayılı karar ile tescillenmiştir. 02.07.1968 tarihli eski eser fişinde kitabesinin olduğunu ve hamamın Ermeni Cemaati tarafından 1895 yılında Mıgırdıç Kalfa’ya inşa ettirildiği yazmaktadır. Dış havuzun ve hamamın ısıtma sistemi, yüksek mimarisi ile tipik hamamlardan ayırt edici özellikleridir.
HABER MERKEZİ

Bu haber 594 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ
AKŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ
TARAFTARLARA MAÇ YASAĞI  GETİRİLDİ
TARAFTARLARA MAÇ YASAĞI GETİRİLDİ