SELÇUKYA SİLLE BAĞLARINDA
Reklam
Reklam

SELÇUKYA SİLLE BAĞLARINDA

Meşhur Silleli Aşık Mansur’un oğlu sanat sever Ahmet İnci , Selçukya Kültür Sanat Derneği’nden dostlarını baba yadigarı bağ evinde ağırladı.

01 Temmuz 2020 - 09:31

Ziyarette Sille tarihi , şiirleri ve anılarından önemli bilgiler sunan İnci : 27 Mayıs 1960 ‘da açılışı yapılacak Himmet Ölçmen barajı için dönemin başbakanı Adnan Menderes’e makas tepsini tutacak çocuk olarak , arkadaşı Nigar Tutak ile birlikte görevlendirildiğini ve darbe sebebi ile yaşanan hayal kırklığını anlattı. Her evde bir çift mutlaka bulunan ünlü Sille halılarından toplanarak başbakanın yoluna serme çalışmalarına da değinen İnci , konukları adeta o günlerin canlı atmosferine götürdü. Tarihçi Prof.Dr. Alaattin Aköz ise Sille’nin antik çağlara dayanan geçmişi hakkında merak edilen soruları cevaplandırdı. Selçukya gezi koordinatörü Mustafa Karaçelebi yörenin türkülerinden örnekleri çalıp seslendirirken şair Osman Uzunkaya da istek üzerine irfani bir türkü söyledi. 
Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Av. Fatma Şeref Polat : Sille’nin kadim tarihi ve eşsiz kültürel birikimi ile dünyanın birçok yerinden ziyaretçi çekerken ülkemizde yeterince tanınmadığına dikkat çekti. Dernek olarak daha önce 1968 Konya Aşıklar Bayramında sorulan ve sadece cevabı bir tek aşık Adanalı Aşık Abdulvahap Kocaman’ın çözdüğü muammayı tekrar sordukları şiir gecesini anımsatarak. “Bu güzel muammanın sahibi ünlü Aşık Mansur’un bağ evinde bulunmaktan dolayı ayrıca memnun olduk. Abdulvahap Kocaman ve Aşık Mansur’u rahmetle yad ediyoruz. Geleneği sürdüren evladı Ahmet İnci Beye anlamlı davetleri için teşekkür ederiz” dedi. Ahmet İnci , davetlilere kendi diktiği canlı çiçeklerden hediye ederken Dernek Başkanı Polat’a yazdığı kiraz şiirine gönderme yaparak meyve yüklü bir dal kiraz sundu. Mesafe ve maske hassasiyetine de özen gösterilen ziyaret hatıra fotoğrafları ile sona erdi.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 552 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
11 AYRI BÖLGEYE KÜÇÜK EK TESİS YAPILACAK
11 AYRI BÖLGEYE KÜÇÜK EK TESİS YAPILACAK
ZABITA MEMURU OSMAN AKINCI HAYATINI KAYBETTİ
ZABITA MEMURU OSMAN AKINCI HAYATINI KAYBETTİ