SULTANDAĞI HALK EĞİTİM MERKEZİNDEKİ RÖLYEF KURSUNA YOĞUN...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SULTANDAĞI HALK EĞİTİM MERKEZİNDEKİ RÖLYEF KURSUNA YOĞUN İLGİ

Sultandağı Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan rölyef kursundan faydalanan kursiyerler, kurs sayesinde el becerisi kazanıyor, boş vakitlerini değerlendirerek stres atıyorlar hem de dışarıdan aldıkları siparişlerle ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar.

13 Aralık 2019 - 09:23

Sultandağı Halk Eğitim Merkezi’nin ücretsiz olarak düzenlediği el sanatları kursları, meslek sahibi olmayan vatandaşları da yapılan sergiler sayesinde aldıkları siparişlerle çalışma hayatına kazandırıyor. Rölyef kursu ile öğrencilere temel rölyef teknikleri ve uygulama çalışmalarını aktarılıyor. Sultandağı Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimlerde kadın kursiyerlerin çıkarttıkları eserler, görsel şölene sahne oluyor. Her yaştan kadınların kursa ilgi gösterdiğini belirtildi. 
Sultandağı Halk Eğitim Merkezi El Sanatları öğretmeni Rahime Kır verdiği röportajda şu açıklamaları yaptı:’’İsmim Rahime Kır, Sultandağı Halk Eğitim Merkezi El sanatları öğretmeniyim. Bu görevi yaklaşık 10 yıldır yapıyorum. 5 yıldır Sultandağı’nda görev yapıyorum. Sultandağı’na ilk geldiğimiz yıllarda eğitimlerimize keçe aksesuarları başladık. Daha sonra farklı kurslarla devam ettik. Yaklaşık 2 yıldır Rölyef Kursuyla devam ediyoruz. Rölyef Kursu Sultandağı’nda çok rağbet gördü. Çok beğenildiği için halen Rölyef Kurslarına devam etmekteyiz. 
RÖLYEF 3 BOYUTLU 
ŞEKİLLENDİRME 
SANATIDIR
Rölyef nedir? Sorusuna yanıt olarak kurs öğretmeni Rahime Kır şu ifadeleri kullandı:’’ Rölyef 3 boyutlu şekillendirme sanatıdır. Kabartma sanatıdır. Resimlere perspektif bakış açısıdır. Resimleri farklı boyutlarda keserek, şekillendirerek resim elde etme sanatıdır. Şuan 18 öğrencimizle kursumuza devam etmekteyiz. Talep giderek artıyor. Kursu ilk açtığımız günle bugün arasında çok büyük fark var. Kursta her modülümüz yaklaşık olarak 2 ile 2 buçuk ay sürüyor.  Kursumuz her geçen gün daha da ilerliyor.  Kursumuza katılan öğrencilerimizin belli bir devamsızlık süreleri var. Onu aştıkları zaman kurs sonunda belgelerini alamıyorlar. Devamlı katılım gösteren kursiyerlerimiz modül sonunda sertifikalarını almaya hak kazanıyorlar. 2 yıl içerisinde Rölyef olarak 4-5 defa sergi düzenledik. Afyonkarahisar Park Afyon AVM alışveriş merkezinde sergi açtık. Kursiyerlerimizin yaptığı eserler çok beğeni topladı. Çok talep gördü. Bundan iki ay önce Afyonkarahisar merkez Fuar Alanı’nda sergiye katılım gösterdik. Sultandağı’nda ise dönem sonlarında belli aralıklarla sergi düzenliyoruz. Sergiler sayesinde hem siparişler alıyoruz hem de kursumuza talep artıyor. Kursiyerlerimiz bu sayede sipariş resim çalışabiliyorlar. Bu da el becerilerine ve pratiklerine oldukça katkı sağlıyor. Ekonomik olarakta ev ekonomilerine katkı sağlamış oluyorlar. 
TAMAMLANMIŞ RESİMLERİN SİPARİŞ FİYATLARI RESME VERİLEN EMEK, HARCANAN ZAMAN VE MALZEME MASRAFLARIYLA DOĞRU ORANTILI
Resimlere verilen emeğin çok fazla olduğunu belirten kurs öğretmeni, resimlerin sipariş fiyatlarının belirlenmesinde; resme verilen emeğin, harcanan zamanın ve malzeme masraflarının etkisinin çok fazla olduğunu söyledi. Kurs öğretmeni Kır; Resimlerimizin fiyatları yaklaşık olarak 600 TL den başlar, büyük çaptaki resimlerimizde dâhil 5bin TL ye kadar gider. Kursumuz günde 8 saat sürüyor. 
EN ÇOK SİPARİŞLERİ ESMA-ÜL HÜSNA 
ÇALIŞMALARI ALIYOR
Sipariş alan çalışmalarımız; manzara resimleri çok beğeniliyor, sipariş alıyoruz. Fakat en çok rağbeti Esma-ül Hüsna çalışmaları alıyor. En çok siparişleri onlardan alıyoruz. Kursiyerlerim sipariş aldıkça daha çok hevesli istekli çalışıyorlar. İnşallah öğrencilerimle birlikte her geçen gün daha da güzel çalışmalara imza atacağız. Bize bu kurs imkânını sağlayan Sultandağı Halk Eğitim müdürümüz Sayın Musa Kır’a çok teşekkür ederiz. 
HABER MERKEZİ 


 

Bu haber 1076 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR’DE EN KAPSAMLI COVİD-19 TEDBİRLERİ DENETİMİ YAPILDI
AKŞEHİR’DE EN KAPSAMLI COVİD-19 TEDBİRLERİ DENETİMİ YAPILDI
SOSYAL MESAFEYE UYULMAYAN DÜĞÜNDE MAGANDALAR, KÜÇÜK ÇOCUKLARA ATEŞ AÇTIRDI
SOSYAL MESAFEYE UYULMAYAN DÜĞÜNDE MAGANDALAR, KÜÇÜK ÇOCUKLARA...