ÜRETİCİLERE KİRAZ FİDANI DAĞITILDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÜRETİCİLERE KİRAZ FİDANI DAĞITILDI

Sultandağı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ‘’Fidan Bizden, Üretmek Sizden’’ projesi kapsamında üreticilere Ziraat 900 ve Regina çeşidi kiraz fidanı dağıtıldı.

06 Aralık 2021 - 13:14

Büyük bölümü Sultandağı’nda olmak üzere yaklaşık 500dekarlık alana dikilecek  kiraz fidanının dağıtılacağını söyleyen  Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Acar şunları kaydetti. ’’Sultandağı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil İbrahim Önder,’Kiraz üretiminde en iyi ilçelerden biriyiz ama kiraz ağaçları yaşlanmaya başladı. Bunları bodur ağaçlarla değiştirmemiz lazım bunun için proje yapsak destek verir misiniz?’ dedi. Ağaçlarımız genelde yaşlanıyor; verimi daha yüksek bakımı, hasadı daha kolay olan çeşitlerle değiştirelim diye uyguladığımız projede,büyük bölümü Sultandağı’nda olmak üzere yaklaşık 500dekarlık alana dikilmesi için kiraz fidanı dağıtacağız. Bu projenin asıl müsebbibi olan ilçe müdürüne sizler adına teşekkür ediyorum. Biz sadece maddi kaynak temin ettik.’ Sultandağı’nın kiraz konusunda isim yapmış bir ilçe olduğunu söyleyen Acar, ’Türkiye genelinde üretilen kiraz miktarı 800bin ton civarı ve yaklaşık 80 bin tonunu ihraç ediyoruz. Sultandağı’nda 30bin ton  kiraz üretimi var. Bunun en az 20bin tonunu ihraç ediyor. Türkiye’nin en kaliteli kirazını Afyonkarahisar’da, Sultandağı çevresinde  üretiyoruz. Çiftçimizin kirazdan elde ettiği geliri artırmak ,tarımı çiftçimize  kolay hale getirmek için bu projeyi uyguladık .Ziraat 900 ve Regina kiraz çeşitlerinin dağıtımını yapacağız. İnşallah bu çeşitlerle ihracatımız daha da artar, memleketimize daha fazla katkımız olur. Çiftçilerimizin cebine de daha fazla gelir getirebilirse bu da  bizim için kardır.’ ’dedi. 
Türkiye’de ve dünyada Sultandağı  ve çevresinde yetişen  kirazların en iyi olduğunu üretim konusunda sıkıntı  olmadığı bilindiğinden, çiftçinin maddi konuda sıkıntılar yaşamaması gerektiğine dikkat çeken Sultandağı  Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz, ‘ Çiftçimiz satış esnasında uzun süredir sıkıntı yaşıyor. Fiyat konusunda bizi üzen durumlar var. Bununla ilgili bazı çalışmalar yaptık ama sonuç elde edemedik. Artık farklı politikalar gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Alıcının çokluğuna ve kirazımızın kalitesine rağmen yaşadığımız sorunların, ihracat ve kurlardan kaynaklandığını biliyoruz. Burada gıda sanayisi kurmaya çalışıyoruz, fiyatları olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz .Bununla ilgili yaklaşık 2 yıldır devam eden çalışmamız vardı  ve nihayete gelmek üzereyiz. İnşallah yakın zamanda kiraz satış fiyatlarına faydası olacağını düşündüğümüz bu projede bazı açıklamalar yapacağız. Kirazımızın kalitesinde sıkıntımız olmadığına göre bazı taleplerimiz olacak ve bunların bir kısmını milletvekillerimize ilettik. Fidan dağıtımı için; kaymakamımıza il ve ilçe müdürümüze teşekkür ederim. Yerel yönetimler olarak çiftçimize her konuda destek olmaya hazırız.’ şeklinde konuştu.
Göreve geldiğinden bu yana  bölgedeki üreticileri tanıma, birebir görüşme şansı olduğunu belirten Sultandağı Kaymakamı Murat Demirbilek,üretimin modern bir yapıya kavuşması ve üretimin artması  için İlçe Tarım ve Orman müdürüyle yaptığı toplantılarda ,fidan değişimi projesiyle ilgili istişarelerde bulunduğunu söyledi ve projeye destek veren herkese teşekkür etti.Afyonkarahisar Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Burcu Köksal burada yaptığı konuşmada;’Kiraz üretimi bakımından  geleceğe  umutla baktığımız, dünyanın en lezzetli kirazlarının yetiştiği  bir bölge.Bu lezzeti korumak gerekiyor. Çiftçinin alın terinin karşılığını vermek gerekiyor. Fidan dikme kampanyasını destekliyorum.Umarım bereketli bir yıl olur.Üreticinin ürünlerinden hak ettiği değeri almasına vesile olur.Çiftçi kazansın ki ülke kazansın.Bu noktada hepimiz elimizden geleni yapmak zorundayız.Çiftçinin elinden tutmak durumundayız. Bugün bizi sizlerle buluşturan emeği geçen herkese teşekkür ederim’’ dedi.
Sultandağı Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonunda gerçekleşen programa,CHP Milletvekili Burcu Köksal,Kaymakam Murat Demirbilek,İlçe Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz,Yeşilçiftlik Belediye Başkanı Mehmet Ali Sakal,Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız,İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar,İlçe Tarım Müdürü Halil İbrahim Önder ,Oda ve Birlik Başkanları, siyasi parti temsilcileri ,muhtarlar,daire amirleri ve üreticiler katıldı.
HABER MERKEZİ

Bu haber 427 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ
AKŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ
TARAFTARLARA MAÇ YASAĞI  GETİRİLDİ
TARAFTARLARA MAÇ YASAĞI GETİRİLDİ