ZAFER HAFTASI KUTLAMALARI AKŞEHİR’DEN BAŞLAMALIDIR
Reklam
Reklam

ZAFER HAFTASI KUTLAMALARI AKŞEHİR’DEN BAŞLAMALIDIR

1935’ten bu yana ülkemizde gerçekleştirilen Zafer Haftası Kutlamalarının Akşehir’den başlanması için vatandaşların yoğun talebi var.

30 Ağustos 2019 - 00:43

Bir hakkın teslimi anlamına gelen bu taleple ilgili yapılacak girişimlere sivil toplum örgütleri de destekler vermeye başladı.  Müslüman Türk milletinin hürriyet ve istiklal mücadelesini yürüten Başkomutan Gazi Mustafa Kemal önderliğinde  Büyük Taarruzun hazırlığına Akşehir’in iman, azim ve kararlılığını katmasını, İstiklal Harbi’ne 9 ay 10 gün Batı Cephesi Karargâhına ana kucağı olmuştur.
 “30 Ağustos Zaferi’nin kazanılmasında Akşehirlinin hakkı cümle âlem tarafından kabul ve teslim edilirken Zafer Haftası kutlamalarının Akşehir’de başlatılmaması tarihi bir eksikliktir. Zira ”.
Türk milletinin tarih şuurunun oluşması ve gelişmesi; milletin kendi geleceklerini tayin etmesinde Batı Cephesi Karargahının Akşehir’de yer alması güven ve umut kaynağı olmuştur.
Milli Mücadele’ye Akşehir’in verdiği göz yaşartıcı desteği ve Akşehirlinin bu konudaki hakkının teslimi herkes için bir sorumluluktur.
Yaşanan bozgunlardan sonra, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde milletimizin yürüttüğü hürriyet ve istiklal mücadelesine, baştan sahip olduğu Kuvayi Milliye ruhuyla Batı Cephesi Karargâhına Akşehir’in severek kucağını açması, Türk milletin makûs talihini çeviren zamanın en önemli olaylardan biridir. Bu büyük şeref Akşehir’e aittir, 15 Kasım 1921’de başlayıp 24 Ağustos 1922’ye kadar, dokuz ay on gün süren cesaretin, fedakârlığın hafızlarda canlı tutulması ve bu şanlı dönemin şuurunun zihinlere ve gönüllere işlenmesi için Zafer Haftası Kutlamaları Akşehir’den başlamalıdır.
O dönemde Akşehir’de tüm arabacı, bakırcı ve demirci dükkânları silah imalathanesine dönüştürülmüş; arastada usta eller süngüler yapmış, tüfekler tamir edilmiştir. Ordunun mühimmatı, silahı ve cephanesi burada imal ve ikmal edilmiştir. Ayrıca Akşehirli fedakar hanımlar, cephede yaralanan askerlerin bakım ve tedavilerine gönüllü hemşirelik yapmışlardır. Cepheye hatimlerle, dualarla, salalarla Türk ordusu  Akşehir’den uğurlanmıştır.
Akşehir Postası Gazetesi olarak halkımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.
HABER / EBUBEKİR ARSLAN 
 

Bu haber 801 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ERDAL GÜRPINAR HAYATINI KAYBETTİ
ERDAL GÜRPINAR HAYATINI KAYBETTİ
SULTANDAĞI KİRAZI TESCİL ALDI
SULTANDAĞI KİRAZI TESCİL ALDI