ZAFER KUTLAMALARININ TÜM COŞKUSU AKŞEHİRDE YAŞANACAK
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ZAFER KUTLAMALARININ TÜM COŞKUSU AKŞEHİRDE YAŞANACAK

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal önderliğinde Büyük Taarruz’un 97. yıldönümü, Kurtuluş Savaşı sırasında Batı Cephesi Karargahı’na ev sahipliği yapan Akşehir’de tüm coşkusuyla kutlanacak.

30 Ağustos 2019 - 00:49

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları sırasında Akşehir’deki cadde ve sokaklar Akşehir Belediyesi tarafından bayraklarla donatılacak ve Akşehir adeta kırmızı beyaza boyanacak. Kutlamalar; saat 10:45’de, Akşehir Kaymakamlığına vekalet eden Yunak Kaymakamı Mehmet Erdem Akbulut’un, beraberinde Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı’yla birlikte Kaymakamlık makamında tebrikleri kabulüyle başlayacak. Adliye önü tören alanında bulunan Atatürk büstüne saat 11:00’da Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından çelenklerin sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla birlikte Şanlı Bayrağımız göndere çekilecek. Protokol tarafından halkın bayramının kutlanmasından sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma, İkmal Asteğmen Muhammet Halil Dursun tarafından yapılacak. Daha sonra Şiirlerin okunmasını, Bayrak Flama gruplarının Geçit Töreni takip edecek.
ZAFER BAYRAMI ÖNEMİ NEDİR?
Mustafa Kemal Paşa, 20 Ağustos 1922 tarihinde Akşehir’e gelerek 26 Ağustos 1922 Cumartesi sabahı düşmana taarruz emrini vermişti. Yanındaki komutanlarla birlikte Kocatepe’den Büyük Taarruz’u yönetti. Çetin ve kanlı geçen bir savaşın sonunda 30 Ağustos 1922 günü, Büyük Taarruz, Türk Ordusu’nun zaferiyle sonuçlanır.
Bu savaşlarda Türk tarafından 13 bin kişi şehit ve 35 bin kişi de gazi olur. Büyük Taarruz; komutanların, subayların ve erlerin canını hiçe sayarak üstün bir cesaretle savaşmalarının sonucunda gerçekleşmiştir. Bu savaş, tarihte Başkomutanlık Meydan Savaşı olarak yerini alır.
ATATÜRK VE DUMLUPINAR ZAFER YÜRÜYÜŞÜNÜN İKİNCİSİ 
YAPILACAK
Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü (AKADEMİK), bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Atatürk ve Dumlupınar Zafer Yürüyüşü’ne katılacak. Etkinliğe, Dumlupınar Belediyesi ve Dumlupınar Kaymakamlığı destek veriyor. Dumlupınar Kaymakamlığı görevini ise Doğanhisar eski Kaymakamlarından Abdulkerem Abbasoğlu yürütüyor.
Kütahya İl Temsilciliği ve Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları GSK Derneği (PADOK) tarafından gerçekleştirilecek olan 2 günlük programa katılanlar; 29 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 12:00’da Akşehir’den hareketle saat 16:00’da kamp alanına ulaşacaklar. Akşam saat 20:00’da ise TRT sanatçıları katılımcılara canlı konser verecekler.30 Ağustos 2019 Cuma günü saat 07:00’da Çalköy Yüzbaşı Şekip Efendi Şehitliği’nden başlayacak olan 15 km’lik yürüyüşle Aslıhanlar köyüne varılarak 3 Tepeler şehitliği ziyaret edilecek. Yürüyüş, Dumlupınar merkez üzerinden Dumlupınar Şehitliği’nde sona erecek. Yürüyüşe katılanlara; mercimek çorbası, üzüm hoşafı, ekmek, çay ve sudan oluşan Kurtuluş Savaşı menüsü ikram edilecek. Saat 14:30’da kampın toplanmasının ardından, Anma Törenleri ve Solo Türk gösterisi için Zafertepe tören alanına geçilecek. Büyük Taarruzun; Akşehir’den başlayan bağımsızlık ve kurtuluş mücadelemizde, Afyon’da Kocatepe’nin ve Çiğiltepe’nin alınmasıyla Cumhuriyet yolunda büyük bir adım olduğunu hatırlatan AKADEMİK Başkanı Bayram Çini, Dumlupınar’da kazanılan zaferle de Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığını söyledi. Çini; “Bu büyük zaferde, yurdun her yerinden kadın erkek, genç yaşlı, hatta çocuk, sayısız ecdadımız şehit düşmüştür. Yılda bir kez de olsa onları anımsamak, anlamak, mücadelelerinin boşa gitmediğini göstermek en büyük borcumuzdur. Atalarımıza olan bu borcumuzu az da olsa ödemek ve zaferi görmeden şehit olanlar adına bu zaferi kutlamak için, bütün illerden bütün arkadaşlarımızı kamp ve yürüyüşümüze bekliyoruz” dedi.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 693 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİRSPOR ADINA YENİDEN DİRİLİŞ
AKŞEHİRSPOR ADINA YENİDEN DİRİLİŞ
AK PARTİ AKŞEHİR, 73. İLÇE DANIŞMA MECLİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AK PARTİ AKŞEHİR, 73. İLÇE DANIŞMA MECLİSİ...